Üniversiteli barınamıyor!

23 Eyl 2021
üniversiteli barınamıyor

5 öğrenciden yalnızca 1’i devlette barınabiliyor…

Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesiyle öğrenciler barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Üniversite öğrencileri kira ve yurt fiyatlarını protesto etmek amacıyla parklarda ve sokaklarda yatıyorlar. Öğrenciler günlerdir barınma sorunuyla boğuşuyor. Devletin soruna çözüm bulmasını bekliyor. İlk etapta sosyal tesislerin öğrencilere açılması, prefabrik yurtlar kurulması isteniyor. Uzun vadede ise yeni devlet yurtlarının yapılmasına işaret ediliyor.

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile ve Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, “YÖK verilerine göre örgün şekilde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan 3.801.294 öğrencimiz varken bu öğrencilerin barınabileceği yurtların kapasitesi sadece 719.567. Yani her beş öğrenciden yalnızca 1’i yurtta barınma imkanı bulurken, kalan 4 öğrenciye AKP sırtını dönüyor. Bu öğrenciler bile isteye cemaatlerin kucağına itiliyor” eleştirisini yaptı.

Özel yurt ve kiralık ev ücretleri yüksek
Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrenciler, azami düzeyde barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Ülke genelinde milyonlarca öğrenci hem devlet yurtlarının yetersiz kapasitesi, hem salgın tırmanışa geçen özel yurt ve konut kiraları sebebiyle zorlu bir sürece girdi.

2021 itibarıyla, resmi rakamlara göre Türkiye’de toplam 769 devlet yurdu bulunuyor. Bu yurtların yatak kapasitesi de 719 bin 567. Yüksek Öğrenim Kurumu’nun (YÖK) istatistikleri, ülkede 2019-2020 öğretim yılında üniversitelerde 7 milyon 940 bin 133 öğrencinin eğitim aldığını ortaya koyuyor.

Yeni eğitim öğretim sezonuna başlayan öğrenciler kara kara nerede barınacaklarını bulmaya çalışıyor. Devlet yurdu bulamayan öğrenciler özel yurt ya da kiralık dairelere yöneliyor. İzmir, Ankara, İstanbul, Eskişehir gibi büyük şehirlerde kira fiyatları yükselişte. Özel yurt fiyatları ise aylık 800 liradan başlıyor, 3 bin liraya kadar çıkıyor.

5 öğrenciden 4’ü barınacak yer bulamıyor
Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanabilmesi için barınma hakkının korunması gerektiğini söyleyen Şeker, “YÖK verilerine göre örgün şekilde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan 3.801.294 öğrencimiz varken bu öğrencilerin barınabileceği yurtların kapasitesi sadece 719.567. Yani her beş öğrenciden yalnızca 1’i yurtta barınma imkanı bulurken, kalan 4 öğrenciye AKP sırtını dönüyor. Bu öğrenciler bile isteye cemaatlerin kucağına itiliyor” eleştirisinde bulundu.

İktidarın bir gençlik politikası olmadığını belirten Şeker, “Geçmişte de AKP gençlerin barınma sorununu bilerek yok saydı ve gençler 15 Temmuz darbesini yapan Gülen cemaatinin yurtlarına mecbur bırakıldı. Geçmişte Gülen cemaatine barınma konusunda alan açan AKP barınma konusunda çaresiz kalan gençleri şimdi de başka vakıf ve cemaatlerin kucağına itiyor. AKP anayasal yükümlülüğü olan sosyal devletin gereğini bilerek yapmıyor” diye konuştu.

İktidar hedefi tutturamadı: 2020 yılı yurt yatak kapasitesi hedefi 900 bindi
Yaklaşık 1.5 yıllık bir aranın ardından üniversiteler tekrar yüz yüze eğitim için kapılarını açmaya hazırlanırken, gençler ciddi bir barınma sorunu yaşıyor. Ülke genelinde 3 milyon 800 bin öğrenci eğitim görürken yurt kapasitesinin yalnızca 719 bin olmasına tepki gösteren Şeker, “AKP 19 yıllık iktidarını rant odaklarının talebine göre şekillendirdiği için bugün gençler barınma sorunu ile karşı karşıya bırakılıyor. Oysa çocuklara, gençlere verilen değer ve imkanların varlığı kalkınmanın başlıca koşullarındandır” dedi.

İktidarın yurt kapasitelerine ilişkin vaatlerini hatırlatan Şeker, “2018 Yılı Bütçesi TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken dönemin Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, ‘KYK’daki yatak kapasitesini 2020’de 900 bine ulaştıracağız’ vaadinde bulunmuştu. Ancak bugün geldiğimiz noktada YÖK verilerine göre ülke genelinde 3 milyon 800 bin üniversite öğrencisi varken yurt yatak kapasitemiz yalnızca 719.567” dedi.

Yurt sorunu kız öğrencileri eğitimden koparır mı?
İstanbul’da da durumun çok farklı olmadığını söyleyen Şeker, “Ülkemizin eğitim anlamında en önemli çekim merkezlerinden biri olan İstanbul’da öğrenci sayısı 2014 – 2015 eğitim öğretim döneminde örgün eğitim için 581.954 iken 2020-2021 eğitim öğretim döneminde yine örgün eğitim için 802.131 olmuş. Yabancı öğrencilere baktığımızda da önemli bir artış görüyoruz. İstanbul’da eğitim gören yabancı uyruklu öğrenci sayısı 2013-2014 eğitim öğretim yılında 14.059 iken, 2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle 56.102’ye çıkarak 4’e katlanmış. Yurt sayılarına baktığımızda ise 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında KYK’nın İstanbul’daki yatak kapasitesi 13.304 iken bu kapasite bugün itibariyle yalnızca 24.651 olmuş. İktidar tabela üniversite açmakla övünürken bu üniversiteleri tercih edecek gençlerin barınma sorununu görmezden geliyor. Özellikle de, yurt bulamadığı için kız öğrencilerin eğitim hayatından koparılmasına sebep oluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

‘Özel yurtların yarısı kapandı’
Öğrenciler ile yurt sahiplerini buluşturan dijital platformlar son dönemde ziyaretçi sayılarından önemli artış olduğunu belirtiyorlar. Site yöneticileri pandemi sürecinde yurt sayısının azaldığını ve yeni yurtların açılmadığını da dikkat çekiyor. Yine pandemi nedeni ile geçen sene okul kazanan ve uzaktan eğitim gören öğrencilerin bu sene okul kazandıkları şehirlere gelecek olması da yurtlara talebi artırdığına vurgu yapıyorlar.

‘Yurtlarburada’ internet sitesinin yöneticisi Murat Durak, okulların kapalı olduğu dönemde yurtlara destek verilmediğini ve pek çok yurdun bu süreçte kapanarak yerlerine yenisinin açılmadığını belirterek şunları söyledi: “Pandemi döneminde yurtlar üniversiteler ile birlikte kapandı. Geçen sene okulların açılacağı söylenince yurtlar hazırlıklarını tamamladı. Bunun için tadilat, badana boya işlerini yaptılar. Bunun için ellerindeki son paralarını da harcadılar. Fakat geçen yıl üniversiteler açılmadı. Kirada olan yurtların hepsi kapatmak zorunda kaldı. Yurt temsilcileri çeşitli heyetler oluşturarak hükümet yetkilileri görüşmeler gerçekleştirdi. İstedikleri desteklere karşılık bulamadılar, sadece kira yardımından yararlandırıldılar. Maliyetler karşısında ayakta duramayan yurtlar kapandı. Resmi rakamlara göre yurtların yüzde 50’si kapandı. Özellikle büyükşehirlerde bina sahipleri yurt işletmecisi kiracılarını çıkarıp, otele dönüştürdüler.”

‘Yüz yüze eğitimin başlamasıyla talep 2.5 kat arttı’
‘Yurtlarfiyatlar’ internet sitesi yöneticisi Tuğrul Arslan ise yurtların kısa sürede dolduğunu ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye genelinde 400 civarında yurt ile çalışıyoruz. Fiyatlarda geçen seneye oranla yüzde 25 bandında bir artış yapıldı. Yurtlar pandemi tedbirleri kapsamında çok kişilik odaları az kişilik odaya çevirdiler. 6 kişilik odalar 3-4 kişilik odalara dönüştürüldü. Bundan kaynaklı olarak yurtların yatak kapasitesi yüzde 20 oranında azaldı. Geçen sene pandemiden dolayı kapanan özel yurtlar oldu. Yatak kapasitesi azalırken öğrenci sayısı arttı. İki senenin öğrencisi bu yıl ilk defa okul okuyacakları illere geldi. Talep iki buçuk kat arttı. Artan talebi biz sitemizden den gözlemleyebiliyoruz. Yılda bir buçuk milyon ortalama ziyaretçimiz vardı. Bu yıl iki buçuk milyonu buldu. Geçen sene 6 milyon sayfa gösterimi yaparken 9 milyon civarında sayfa gösterimi yaptık. Şu anda yurtlar geçen haftadan itibaren bizi arayarak dolduk, müsait yatak sayımızı kapatın şeklinde bize geri bildirim yapmaya başladı. Yurtların yüzde 90’ı doldu diyebiliriz.”

 

paylaş