Rus halkında toplumcu düzen özlemi

14 Eyl 2021
rus halkında toplumcu düzen özlemi

Yapılan araştırmalara göre Rus halkının yüzde 49'u Sovyet dönemini özlüyor. Başka bir araştırma yayınlayan Rus Nezavisimaya Gazeta'nın haberine göre ise halkın yüzde 62'si ekonomide devletçilikten yana...

Kanada'da Ottawa Üniversitesi'nden Profesör Paul Robinson, RT'de yayınlanan makalesinde Rus halkının 'Batı tipi hükümetler' yerine Sovyet dönemini tercih edeceklerini açıkladı.

Makalesinde "Ruslar gerçekte ne istiyor?" sorusunu soran Prof. Paul Robinson, Rusya'da yapılan anketlere dayanarak Rus halkının Batı tipi hükümetleri tercih etmeyeceğini söyledi.

Prof. Robinson ayrıca, Rusya'da 'hükümetten memnun olmayan kesimlerin de' ABD ve AB'deki gibi sistemleri çözüm olarak görmediklerini açıkladı.

"Moskova'nın Levada Merkezi yıllardır ülkede yaşayan insanların nasıl düşündüklerini ve hissettiklerini aydınlatmaya çalışıyor" diyen Robinson, Levada'nın ülkede siyasi sisteme güven konusundaki son araştırmasından aktardığı verilerle halkın yüzde 49'unun 'Sovyet sistemini tercih edeceği' değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Robinson, "Bu, Ocak 2016'da bu soru en son sorulduğunda kaydedilen yüzde 37'lik oranla Sovyet tarzı bir hükümet lehine şimdiye kadar kaydedilen en büyük oydu. Batı tarzı demokrasiye verilen destek önemli ölçüde azaldı, 1990'ların sonunda yaklaşık yüzde 30'dan yüzde 18'e düştü" dedi.

Batı tipi yönetim istenmiyor
Kanadalı akademisyen, elde edilen sonuçları şu ifadelerle yorumladı:
"Sovyetler Birliği'ne bu kadar düşkün ve Batı'ya bu kadar olumsuz meyilli olan 55'in üzerindeki kalabalık, otuz yıl önce gençliklerinde Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ni protesto etmek için sokaklara çıkanlarla aynı kişiler. 1980'lerin sonu ve 1990'ların başlarından farklı olarak, Batı'ya baktıklarında öykünmeye değer bir şey görmüyorlar. Bu nedenle, bildikleri tek model olan Sovyetler Birliği'ne bir tür 'yukarıdakilerin hiçbiri' seçeneği olarak başvuruyorlar. Başka bir deyişle, Rusya'daki hükümet karşıtı duyarlılık, bırakın Batılı modelleri kabul etmeyi, Batı yanlısı duygulara da dönüşmüyor. Bu, Levada'nın Rusların tercih ettiği ekonomik sistemle ilgili başka bir soruya verdiği yanıtlarda görülebilir. Katılımcıların yalnızca yüzde 24'ü ideallerinin 'temeli özel mülkiyet ve piyasa ilişkileri olan' bir ekonomi olduğunu söylerken, yüzde 62'si 'devlet planlamasına dayanan' bir ekonomiyi tercih ettiklerini söyledi."

Piyasa ekonomisi değil kamucu düzen
Reel gelirlerin koronavirüs salgınında döneminde gerilediği Rusya'da halk piyasa ekonomisinden umudu kesmişe benziyor. Nezavisimaya Gazeta'nın haberleştirdiği yeni bir ankete göre halkın yüzde 62'si ekonomide devletçilikten yana. Piyasa ekonomisine inançlarını muhafaza edenlerin oranı ise yüzde 24.

Gazete devletin ekonomiye ağırlığını koymasını isteyenlerin oranının ilk kez bu kadar yüksek çıktığına dikkat çekiyor.

Rosstat verilerine göre, yılın ilk yarısında GSMH yüzde 5 büyürken halkın reel gelirleri ise yalnızca yüzde 1,7 oranında artış gösterdi. Gazetenin yazarları, halkın gelir seviyesindeki düşüşün devlete, devletin ekonomideki rolüne ve dış politikasına bakışını da değiştirmekte olduğu görüşünde.

Levada Center'ın anketine göre, Rusya'nın "öncelikle yüksek gelir düzeyine sahip bir ülke" olması gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 66.

Analistler 2012 yılında devletin ekonomide daha etkin bir rol üstlenmesi gerektiğini düşünenlerin oranının yüzde 49 olduğuna, gelinen noktada ise bu oranın yüzde 62'ye kadar yükseldiğine işaret ediyor.

Siyaset söz konusu olduğunda Sovyet tipi yönetim sistemini tercih edeceklerini beyan edenlerin oranı da yüzde 49 bulundu. Nezavisimaya Gazeta, bu oranın da 2000'lerin başından bu yana en yüksek seviyeye çıktığının altını çiziyor.

 

paylaş