Kira çılgınlığını durdur, herkes için güvenli bir ev

10 Eyl 2021
kira çılgınlığını durdur herkes için güvenli bir ev

Almanya’da “Kira çılgınlığını durdur, herkes için güvenli bir ev” sloganıyla barınma hakkı için verilen mücadeleler sonucu Berlin’de 240 bin konutun kamulaştırılması için 26 Eylül’de referandum yapılması kararı alındı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de “Kira çılgınlığını durdur, herkes için güvenli bir ev” (Shut down Mietenwahnsinn - sicheres Zuhause für alle!) sloganıyla artan konut fiyatları ve kiralara dönük yapılan protestoların ardından referandum kararı alındı.

Ülkede 26 Eylül’de yapılacak genel seçimler sırasında Berlin’de yaklaşık 240 bin konutun kamulaştırılması ve sosyal konutların kalıcı olmasını hedefleyen halk oylaması da yapılacak. Barınma hakkı için mücadele eden çok sayıda kuruluş, “Yüksek kiralara ve semtlerimizden kovulmaya hep birlikte karşı çıkalım!” başlığıyla ortak açıklama yaparak "Ücretler artsın, kiralar düşsün" çağrısı yaptı.

Konutta gayrimenkül tekeli oluştu
Açıklamada, “İster Frankfurt, Dresden, Münih, isterse de Leipzig, Hamburg ya da Köln olsun, kiralar her yerde yükselmeye devam ediyor. Her yerde insanlar astronomik kiralarla, zorla tahliyelerle karşı karşıyalar ya da oturacak ev bulamıyorlar. Ücretler yerinde saydığı ve gelir kayıpları yaşandığı halde kiralar bunlara hiç aldırılmaksızın artmaya devam ediyor. Sayısız insan giderek gelirlerinin büyük bölümünü aşırı yüksek kiralara ayırmak zorunda kaldıkları için ellerinde yaşamlarını sürdürmek için pek bir şey kalmıyor" tepkisi verildi. Konut şirketlerinin rant politikalarıyla kira fiyatlarını belirlediği ifade edilen açıklamada, "Konutlar borsalarda spekülasyon malzemesi yapılıyor. Vonovia ve Deutsche Wohnen adlı konut şirketlerinin birleşmesiyle şu anda Avrupa’nın en büyük gayrimenkul tekeli oluştu. Ancak biz şunu biliyoruz: Barınma bir insan hakkıdır, ticari bir meta değildir" denildi. Ortak açıklamada imzacı olan kuruluşlar yarın Berlin'de barınma hakkı için kitlesel bir eylem yapacaklarını duyurdu.

Mektupla oy kullanılacak
Öte yandan halk oylaması için mektupla oy kullanılabilecek. Kiracı hareketlerini destekleyen Deutsche Wohnen & Co. Enteignen sözcüsü Moheb Shafaqyar, mektupla oy kullanmak isteyenlere gönderilen oy pusulalarının eksik olduğunu açıkladı. Shafaqyar, "Referandumda kullanılacak oy pusulalarının eksik olduğuna dair şikâyetler alıyoruz. Bu affedilmez hatanın derhal giderilmesi gerekiyor. Belgeler seçim bürolarından temin edilebilir" açıklaması yaptı.

Geçen yıl da yapılmıştı
Konut hakkı eylemleri geçen yılda yapılmış (Haziran 2020) konut sorunlarına karşı 40.000 kişinin katılımıyla bir mitinh düzenlenmişti. Yapılan eylem sonuç vermiş, Berlin senatosu önümüzdeki beş yıl boyunca kira artışını durdurma kararı almıştı. Ancak yasa yürürlüğe girmeden yapılan ani kira artışları, kiracıların evlerinden edilmesi gibi pek çok adaletsiz durum söz konusu olmuştu. Yapılacak tadilatlar, kira sözleşmelerindeki boşluklar bahane edilerek tahliye edilen yalnızca evler değil, bakkal, sinema, ana okulu ve köşe başı barı gibi sosyal ve günlük yaşamda önemli yeri olan alanlarda mağdur edilmiş ve edilmeye de devam edilmekte.

Covid -19 kira ve konut krizini ağırlaştırıyor
Bütün dünya ile beraber Almanya’nın da bugün içinde bulunduğu sosyal ve sağlık krizi sürecinin de kira sorununu şiddetlendirdiğini söyleyen kira girişimcileri, korona sürecinde kira borçlarını ödeyemeyen kişilerin sonbaharda tahliye ve yer değiştirme gibi risklerle karşı karşıyalar. Salgın sürecinde çıkarılan düzenlemeye göre, salgının yarattığı krizden etkilenen ve iflas durumundaki kişilerin kira ödemelerinin ertelenmesi kararı alınmıştı. Almanya`da kısa süreli çalışma ve artan işsizlik nedeniyle, geçen yıl yaklaşık on iki milyondan daha fazla insan gelir kaybıyla karşı karşıya kaldı.

 

paylaş