Suriye Devlet Başkanı Esad: "Vatanınıza geri dönün"

18 Tem 2021
suriye devlet başkanı esad vatanınıza geri dönün

Suriye lideri Beşar Esad, ülkede düzenlenen seçimlerde aldığı galibiyetin ardından Kuran ve Anayasa üzerine ant içerek görevine başladı. Esad, "Suriyelilerin geri dönmesi gerektiğini belirtip birlik içinde tekrar yaşamak istediğini" söyledi.

Suriye lideri Beşar Esad, ülkede düzenlenen seçimlerde oyların yüzde 95'ini alarak yeniden devlet başkanı seçilmişti.

Esad, seçim zaferinin ardından yapılan törende Kuran ve Anayasa üzerine el basarak başkanlık yeminini tekrarladı. Başkanlık sarayındaki yemin törenine din adamları, milletvekilleri, üst düzey ordu mensupları, iş insanları, akademisyenler ve gazeteciler dâhil 600'den fazla kişi katıldı.

Törende yaptığı konuşmada Esad, Suriye'yi bırakıp giden Suriyelilere seslendi. Esad, yemin töreninde yaptığı konuşmada, 26 Mayıs'taki seçimlerin, "halkın devlete bahşettiği yaygın meşruiyetin gücünü kanıtladığını" söyledi. Batı'nın iç savaş boyunca uyguladığı yaptırımların neden olduğu zorlukların üstesinden gelmek için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Esad, "Yaptırımları alt etmek için daha önce kullandığımız ya da gelecekte kullanacağımız metotları açıklamadan bunları aşmak için çalışmayı sürdüreceğiz " ifadesini kullandı.

'Vatanın bağrına geri dönün'
Suriyelilere ülkelerine geri dönme çağrısında bulunan Esad "Sömürgeciler ne kadar hazırlanırsa hazırlansın, halkların haklarını savunma konusundaki kararlılığınızı ve ulusal bağımsızlığınızı gösterdiniz. İlk aşamalarda düşmanların hedefi, terörizm korkusu üzerinden Suriyelilerin ülkesini satacak birer paralı askerlere dönüştürülmesiydi. Kendisini aldatan ve vatanın düşüşüne ve devletin çöküşüne dair bahse giren herkese, vatanın bağrına geri dönme çağrımı yineliyorum" ifadelerini kullandı.

 

paylaş