NATO üslerinde grev kararı

16 Tem 2021
NATO üslerinde grev kararı

Türk Harb-İş Sendikası, Türkiye’deki NATO üslerinde çalışan işçilerin toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç alınamaması nedeniyle grev kararı aldı.

Türk Harb-İş Sendikası, NATO Müttefik Kara Komutanlığı ve bağlı işyerlerinde grev kararı aldı. Sendikadan grev kararı ile ilgili yapılan açıklamada “Sendikamız ile Nato Müttefik Kara Komutanlığı arasında 24 Şubat 2021 tarihinde başlayan 29. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde işveren tarafının katı tutumu sonucunda süreç tıkanmış ve Resmi Arabulucu raporunun 30 Haziran 2021 tarihinde Sendikamıza ulaşması ile grev aşamasına gelinmiştir” denildi.

Sendika tarafından yapılan açıklama şöyle:
"Sendikamız ile Nato Müttefik Kara Komutanlığı arasında 24 Şubat 2021 tarihinde başlayan 29. Dönem İşletme Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde işveren tarafının katı tutumu sonucunda süreç tıkanmış ve Resmi Arabulucu raporunun 30 Haziran 2021 tarihinde Sendikamıza ulaşması ile grev aşamasına gelinmiştir.

Toplu sözleşme görüşmelerinin başladığı günden bugüne kadar geçen süreçte Sendikamızın bütün iyiniyetli yaklaşımları ve gayretlerine rağmen işveren tarafı, toplu iş sözleşmesinde esaslı değişiklikler içeren, 56 yıllık geçmişi bulunan ve toplu iş sözleşmeleriyle kazanılmış idari maddeler ve ücrete bağlı hakları geriye götürmeye yönelik tekliflerle karşımıza çıkmıştır.

İşveren tarafı sürekli üyelerimizin aldığı ücretlerin Türkiye şartlarında yüksek olduğu vurgusunu yapmış, idari maddeler ve ücrete bağlı yan ödemelerde yılların kazanımını bir çırpıda silmeye yönelik hiçbir şekilde kabul edilemeyecek tekliflerinin yanı sıra disiplin hükümlerini de işçi aleyhine değiştirmek için teklifte bulunmuştur.

Bu nedenle, Sendikamız Genel Yönetim Kurulunca Nato Müttefik Kara Komutanlığı ve bağlısı işyerlerinde grev kararı alınmıştır.

Sendikamızca bu süreçte de sosyal diyalog kapıları kapatılmadan görüşmelere devam edilecek olup, süreç içerisinde üyelerimizin haklarının korunmasını sağlayan gelişmeler yaşanması durumunda üyelerimiz ve kamuoyu ayrıca bilgilendirilecektir."

 

paylaş