Nedex Kimya grevi kazanımla bitti

14 Tem 2021
Nedex Kimya grevi kazanımla bitti

26 gündür grev yapan Nedex Kimya işçileri taleplerinin tamamının karşılanmasıyla iş başı yaptı. Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler “Örgütlülüğün önemini anladık” açıklaması yaptı.

Kocaeli Dilovası’nda faaliyet gösteren Nedex Kimya fabrikasında Petrol-İş Sendikası ve işveren arasında yapılan toplu sözleşme sürecinin tıkanmasıyla başlayan grev 26’ncı gününde kazanımla sona erdi. İşçilerden işyeri temsilcisi Ferdi Gül Kırmızı “Bazı arkadaşlarımız sendikanın ne olduğunu bile bilmezken şimdi bu farkındalık yaratıldı. Başlattığımız direniş bize sendikalı olmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti” diye konuştu.

Dilovası’nda faaliyet gösteren Nedex Kimya fabrikasında Petrol-İş Sendikası’nda örgütlü 86 işçi, toplu sözleşme sürecinin tıkanması üzerine 17 Haziran’da greve çıktı. İşçiler uzlaşmazlığın temel noktasını oluşturan zam miktarının artırılmasını talep etti. Enflasyon üzerinde zam talep eden işçiler grevlerinin 26’ncı gününde talep ettikleri rakamın kabul edilmesiyle grevi sonlandırdı.

'Direnişin önemini anladık'
İşyeri temsilcisi Ferdi Gül Kırmızı, “Başlattığımız direniş bize sendikalı olmanın ne kadar önemli olduğunu öğretti” dedi.

Direniş boyunca emekçiler olarak kendi aralarındaki dayanışmanın güçlendiğine dikkat çeken Kırmızı, “Bazı arkadaşlarımız sendikanın ne olduğunu bile bilmezken şimdi bu farkındalık yaratıldı. Artık sendikalı olan 86 arkadaşımız da ‘Eğer bir yerde direniş olursa biz dayanışmaya katılacağız’ diyor” diye konuştu.

'İşçiler sonuçtan memnun'
Nedex Kimya fabrikasındaki 86 işçinin de sözleşme sonucundan memnun olduğunu aktaran Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Eyüp Akdemir, “Başta patronlarla anlaşma sağlamamıştık ancak taleplerimizi ilettikten sonra görüşmelerimiz tamamen yalın bir şekilde devam etti. Taleplerimizin hepsi firma tarafından karşılandı. Sendikamız ile örgütlü olan 86 işçimiz de sonuçtan memnun. Hepsi iş başı yaptı” ifadelerini kullandı.

 

paylaş