Amazon’dan çifte vurgun: Hem işçiyi sömürüyor, hem vergi vermiyor!

04 May 2021
amazon’dan çifte vurgun hem işçiyi sömürüyor hem vergi vermiyor

Amazon Avrupa'da salgın sürecinde 44 milyar euroluk gelir elde etti ama zarar bildiriminde bulunduğu için hiç şirket vergisi ödemedi.

ABD merkezli e-ticaret devi Amazon'un 2020 yılında salgın nedeniyle Avrupa'da rekor gelir elde etmesine rağmen hiç kurumlar vergisi ödemediği ortaya çıktı. The Guardian gazetesinin haberine göre, Amazon geçtiğimiz sene Avrupa'da 44 milyar euro gelir elde etti ama 'yatırım kaynaklı' zarar bildirdiği için hiç şirket vergisi ödemedi.

Salgın karları katladı
The Guardian'ın haberinde, Amazon'un İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, İspanya ve İsveç'teki satışlarının yönetildiği ve Lüksemburg'da bulunan Amazon EU Sarl isimli şirketinin vergi ödemeleri incelendi. Buna göre, şirketin Lüksemburg'daki bildirimlerine göre Amazon EU Sarl'ın satışları 2019'da 32 milyar euro değerindeyken, salgın sürecinde 12 milyar euro artarak 44 milyara yükseldi.

Çalışan başına 8.4 milyon Euro gelir
Habere göre, 5 bin 262 kişinin çalıştığı Lüksemburg şirketinde, her bir çalışan başına 8.4 milyon euro gelir elde edildi. Ancak Amazon EU Sarl bu süreçte yapılan yatırımları gerekçe göstererek 1.2 milyar euroluk zarar bildiriminde bulundu. Bu nedenle hiç kurumlar vergisi ödemek zorunda kalmayan şirket, zarar açıkladığı için gelecekte kâr etmesi halinde kullanılmak üzere 56 milyon euroluk vergi indirimi de aldı. Şirketin, bir sonraki cari yıla aktarılacak ve yine vergiden düşülecek 2.7 milyar euroluk zarar bildirmeyi planladığı da belirtildi.

Yatırım yapıyorlarmış
The Guardian'ın görüştüğü bir Amazon sözcüsü ise şu yanıtı verdi: "Amazon, faaliyet gösterdiği her ülkede gerekli olan bütün vergileri ödüyor. Kurumlar vergisi kâr üzerinden ödenir, gelir değil. Büyük yatırımlarımız ve perakende satışın son derece rekabetçi, düşük kârlı bir iş olduğu düşünüldüğünde, kârlarımız düşük." Amazon sözcüsü, Avrupa'da 2010'dan bu yana 78 milyar euroluk yatırım yapmalarını da gerekçe olarak gösterdi.

 

paylaş