Alkol yasağı tartışması büyüyor

29 Nis 2021
alkol yasağı tartışması büyüyor

"Tam kapanma" kararının ardından alkol satışıyla ilgili tartışmalar başladı. "Tam kapanmanın" uygulanacağı 17 gün boyunca alkol satışı yapılamayacağı belirtilirken yasağın hukuki dayanağının olmadığı bildirildi. Resmi bir açıklama yapılmadığı, düzenleme yayımlanmadığı için tam kapanma döneminde alkol satan esnafa hangi yasanın hangi maddesine göre ceza kesileceği, ceza tutarının ne olacağı bilinmiyor.

TESK Başkanı Palandöken alkol yasağına tepki gösterdi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, yasakla ilgili net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini söyledi.

Gazeteci Barış Yarkadaş ise, polislerin tekel bayilere içki satışı yapmayacaklarına dair imzalattığı tebliği paylaştı. Yarkadaş, içki yasağının anayasaya aykırı olduğunu, bu tür düzenlemelerin ancak kanun yoluyla yapılabileceğini belirtti.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş da belge için tekel bayilere 'İmzalamayın' çağrısı yaptı.

‘Hangi yasal düzenlemeye göre satmayacağız?’
Palandöken, Kabine Toplantısı'ndan yasakla ilgili böyle karar çıkmadığını söyleyerek, "İçişleri Bakanlığı’ndan da satış yasağına ilişkin genelge gelmedi. Ne yapacağız, biz kendi kendimize ‘yasal düzenleme yayımlanmadı ama yasak var' deyip kafamıza göre yasak mı uygulayacağız? Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı. Biz de mevzuat ne diyor diye baktık. Yasağı göremedik. Biz doğal olarak satmaya devam edeceğiz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın' deriz" ifadelerini kullandı.

Esnafa cezanın hangi yasa maddesine aykırılıktan kesileceğini, miktarının ne kadar olduğunu bilmediklerini belirten Palandöken, "Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun. İnternette, orada buruda yoruma dayalı olarak konuşulup duran ceza hangi yasanın hangi maddesinden uygulanacak, ben bilmiyorum. İki gündür olmayan bir yasağın olmadığını anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

Bakkal ve market sahipleri de alkol yasağı konusunda büyük bir belirsizlik oluştuğunu söylediler. Bakkal ve market sahipleri yasalara göre hareket etmek zorunda olduklarını belirtirken, “Kapanma döneminde alkol satarsak hangi yasaya göre ceza alacağız, bilmiyoruz. Eğer satmak suçsa, bu suçun cezasını bilen var mı? Ortada yasa olmadığı için muhtemelen alkol satan market ve bakkallara başka eksiklikleri bahane edip ceza yazacaklar. Ceza korkusuyla yasak olmadığı halde işimizi güvenle yapamayacağız” dediler.

‘Keyfi uygulama’
Gazeteci Barış Yarkadaş, AKP'nin koronavirüsü gerekçe göstererek içki yasağı uygulamasını eleştirdi ve yasağın belgesini paylaştı. Polisin tekel bayilere imzalattığı belgenin yasal dayanağı bilinmiyor.

Damga gazetesindeki köşe yazısında uygulamanın keyfi olduğunu da belirten Yarkadaş, "Artık bırakın hukuku, kanun devleti bile değiliz" dedi.

Yarkadaş, köşe yazısında: “Seni son zamanlarda en çok etkileyen şey neydi?” diye bir soru gelse, bu soruya hiç düşünmeden, “Ümraniye’deki Halk Ekmek Büfesi’nin önünde feryat eden kadının sözleridir” derdim diye yazdı. Yazının devamında: “Orta yaşlı bir hanımefendi, büfenin konulmasına engel çıkarıldığını görünce feryat ediyor, kameraların da yansıttığı üzere “Yeter artık! Biz de 1 TL’ye sıcak ekmek yemek istiyoruz. Bunu bile bize çok görüyorsunuz” dedi.

Yarkadaş, “Bu sözlerin yer aldığı videoyu gördüğümde, içimde bir boşluğun olduğunu hissettim. 19 yıllık AKP hükümetinin Türkiye’yi getirdiği nokta tam da burasıydı işte… AKP halkı hem açlık ve yoksulluğa mahkum ediyor, hem de İBB’nin halka ucuz ekmek satmasına hiçbir haklı gerekçesi olmadan engel oluyordu. Bu tablo aslında AKP’nin halktan koptuğunun ve 19 yıllık iktidarın getirdiği şımarıklığın da göstergesiydi.” diye devam etti.

Yarkadaş, yazısında: “AKP’nin koronavirüse karşı verilen mücadeleyi bahane ederek TEKEL bayilerinin içki satışını yasaklaması, anayasanın yaşam ve beslenme hakkının ihlal edilmesidir. Temel hak ve özgürlükleri ancak kurum içinde yayımlanacak ve uygulanacak bir yöntem olan “genelge” ile ortadan kaldırmak, kanun devletine de “elveda” demektir. AKP işte bu baskıcı ve zorba anlayışı yüzünden tarihe karışacak, halkımız AKP’nin yarattığı açlık ve yoksulluktan dolayı 1 TL’lik ucuz ekmek kuyruklarında beklemekten kurtulacaktır. “Sıcak ekmek” yemek herkesin hakkıdır ve öyle de olacaktır. Umudunuzu koruyun ve diri tutun… Türkiye AKP karanlığından ilk seçimde kurtulacaktır.” diye vurguladı.

‘İmzalamayın’
Kapanma döneminde alkollü içki satışı yapılmaması yönündeki kararın hukuki dayanağının olmadığı ve yaşam tarzına müdahale anlamına geldiği yönünde tepkiler sürerken, tekel bayilerine gönderilen tebliğlerin imzalanmaması çağrısı yapıldı.

Polislerin tekel bayilere içki satışı yapmayacaklarına dair imzalattığı tebliği belgesi sosyal medyada tepki uyandırdı.

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş da belge için tekel bayilere 'İmzalamayın' çağrısı yaptı. Aybaş, söz konusu tebliğin yasal bir dayanağı olmadığını belirterek, bayilere 'İmzalamayın' çağrısında bulundu.

Aybaş, "İçki satışının yasağı tekel bayilerine tebliğ edilmeye başladı. Hiçbir meslektaşım bu tebliği imzalamasın, imzadan imtina etme hakkınız anayasal haktır Basın açıklamasına istinaden yani ferman niteliğinde ele alınan yasaklar karşısında ülkemizde açıkça anayasal suç işlenmektedir. Hak muafiyeti ve yetki saptırması vardır. Mülki amirlikler durumdan vazife çıkararak durumu daha da zorlaştırıyorlar" dedi. "İçki satışının yasağı tekel bayilerine tebliğ edilmeye başladı hiçbir meslektaşım bu tebliği imzalamasın imzadan imtina etme hakkınız anayasal haktır," dedi.

 

 

paylaş