Geçmiyoruz ama parasını ödeyeceğiz!

29 Nis 2021
geçmiyoruz ama parasını ödeyeceğiz

Kapanmada yandaş unutulmadı...
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanacak olan 18 günlük tam kapanma sürecinde otoyollar, köprüler ve havalimanları büyük oranda kullanılmayacak. Bu 18 günlük süreç boyunca kullanılmayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 8 milyon 602 bin 200 dolar, Osmangazi Köprüsü için ise 29 milyon 736 bin dolar tutarında garanti ödemesi yapılacak.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, kapanmada boş kalacak otoyol, köprü ve havalimanlarına ödenecek garantilerle ilgili bir çalışma hazırladı. Çalışmada, 2021 merkezi bütçesinde garantiler için ayrılan bütçe kalemleri ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) havalimanlarını işleten şirketlere verdiği yolcu gelir garantisi üzerinden hesaplama yapıldı.

Buna göre, otoyollar ve köprüler için 2021 yılı merkezi bütçesinden ayrılan bir günlük ortalama gelir garantisi tutarı toplam 39 milyon 966 bin TL olacak. Bu kapsamda 18 gün sürecek kapanma döneminde şirketlere gelir garantisi olarak ortalama 719 milyon 457 bin 534 lira ödeme yapılacak.

Akın, “18 günlük tam kapanmada otoyol, köprü ve yalnızca İstanbul Havalimanı için ödenecek araç ve yolcu gelir garantisinin toplam tutarı en az 1 milyar lirayı bulacak” dedi.

Milyarlar yandaşlara
CHP’li Akın’ın, 2021 merkezi bütçesinde garantiler için ayrılan bütçe kalemleri ile DHMİ’nin havalimanlarını işleten şirketlere verdiği yolcu gelir garantisi üzerinden hesaplama yapıldığını belirttiği çalışmada şu bilgilere yer verildi:

Karayollarında verilen gelir garantilerde en büyük payı köprüler alacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü için günlük 135 bin araç geçiş garantisi, Osmangazi Köprüsü için de günlük 40 bin geçiş garantisi verildi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü için araç başına, “Üç dolar + KDV”, Osmangazi Köprüsü için de “35 dolar+KDV” tutarında garanti gelir bedeli bulunuyor. Uçuşların neredeyse tamamının yapılmayacağı havalimanlarında garanti ödemeleri yapılacak.

•    Yalnızca otoyollar ve köprüler için 2021’de ayrılan gelir garanti ödemesi tutarının toplamı 14 milyar 589 milyon TL olarak hesaplanıyor. Bu durumda, bir günlük ortalama gelir garantisi tutarı toplam 39 milyon 966 bin 863 lira olacak. 18 gün sürecek, otoyolların ve köprülerin büyük oranda boş kalacağı kapanmada şirketlere gelir garantisi olarak ortalama 719 milyon 457 bin 534 lira ödeme yapılacak. Bu tutar, yıl içindeki döviz kurundaki artıştan bağımsız olarak belirlendiği için olası kur artışı da üzerine eklenecek. Bugünkü kurla hesaplandığında söz konusu tutarın 820 milyon liraya çıkacağı tahmin ediliyor.

•    18 gün boyunca kullanılmayacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne 8 milyon 602 bin 200 dolar, Osmangazi Köprüsü için ise 29 milyon 736 bin dolar tutarında garanti ödemesi yapılacak. Güncel kura göre iki köprüye yaklaşık 315 milyon TL ödeme yapılmış olacak.

•    İstanbul Havalimanı için 2021 yılı yolcu gelir garantisinin toplamı 350 milyon 793 bin 880 Avro olarak belirlenmişti. Buna göre günlük 961 bin 79 Avro’ya denk gelen yolcu gelir garantisinin 18 günlük faturası 17 milyon 299 bin 422 Avro olacak. Yani bugünkü güncel kur değerlerine göre yaklaşık 175 milyon liralık bir yolcu gelir garantisi ödenecek.

‘Vatandaş için kullanılmalı’
CHP’li Akın, kapanma döneminde otoyol, köprü ve İstanbul Havalimanı için ödenecek araç ve yolcu gelir garantisinin en az 1 milyar lirayı bulacağına işaret etti: “Yandaşa ballı, kaymaklı alım garantileri ödenmeye devam edecek. Kullanılmayacak köprü, yol ve havalimanları için bütçeden ayrılan gelir garantileri vatandaş için kullanılmalı.”

 

paylaş