Emekçiler ürettiği gıdayı tüketemiyor!

05 Mar 2021
emekçiler ürettiği gıdayı tüketemiyor

• 78 gıda maddesinde satın alma gücü düştü
• Gıda fiyat artışları ücret artışlarının üstünde
• 27 temel gıdanın fiyat artışı ücret artışlarını ikiye katladı!..
• Tüketiciler yeterli gıdaya erişemiyor
• Yanlış tarım ve gıda politikaları terkedilmeli
• Tüketici haklarına uygun tarım ve gıda politikaları uygulanmalıdır

Tüketici Hakları Derneği (THD),son bir yılda artan gıda fiyatlarını karşılaştıran bir rapor yayınladı. TÜİK istatistikleri baz alınarak hazırlanan raporda emekçilerin satın alma gücünün ne kadar düştüğü açıkça görülüyor.

THD Genel Başkanı Turhan Çakar tarafından açıklanan raporda, TÜİK istatistiklerine göre, Ocak 2020–Ocak 2021 tarihleri arasında olmak üzere, son bir yılda, 50’si temel gıda olmak üzere 78 gıda maddesinde tüm işçi, memur ve emeklilerin satın alma gücü düştüğü yer aldı.

Rapora göre, Ocak 2020–Ocak 2021 tarihleri arasındaki son bir yılda çalışan işçilerin, memurların ve emeklilerin maaş artışları yüzde 13,5 ile yüzde 15 arasında artmıştır. 78 gıda maddesinin son bir yıllık fiyat artışları ise işçi ve memurlar ile emeklilerin ücret artışlarının üzerinde gerçekleşmiştir. Özellikle de, 27 temel gıdanın fiyat artışı ücret artışlarını ikiye katladı.

2020 Ocak – 2021 Ocak tarihlerinde ücret artışlarını ikiye katlayan 27 temel gıdanın fiyat artış tablosu:

Son bir yılda 78 gıdanın fiyat artış oranları çalışanların ve emeklilerin ücret artış oranlarının üstünde olması nedeniyle, tüketicilerin çoğunluğu yeterli gıdaya erişemiyor ya da erişmekte zorlanıyor.

Özellikle de kirada oturan asgari ücretli ya da düşük ücretli kalabalık ailelerin yeterli gıdaya erişmeleri hiç olanaklı değildir.

Tüketicilerin büyük çoğunluğunun yeterli gıdaya erişimini engelleyen, zorlaştıran ve yüksek gıda fiyatlarının nedeni olan yanlış tarım ve gıda politikaları terk edilmelidir.

Tüketicilerin evrensel haklarından olan yeterli gıdaya erişimi için tüketici ve insan haklarına uygun, toplumcu bir tarım ve gıda politikası ivedilikle uygulamaya konulmalıdır.

 

paylaş