Veresiye defteri kabarıyor!

05 Mar 2021
veresiye defteri kabarıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul İstatistik Ofisi'nin "İstanbul Bakkalları ve Veresiye Alışveriş Pratikleri Araştırması” sonuçlarına göre; bakkalların %71,1’i veresiye defteri tutuyor. Veresiye alınan ürünlerin başında da ekmek, yumurta ve sigara geliyor.

Araştırma kapsamında İstanbul’da 39 ilçeden 402 mahalle bakkalı ile görüşme yapıldı. Araştırma İstanbul'daki bakkalların salgından nasıl etkilendiğini ve veresiye alışveriş pratiklerini ortaya koydu.

Herkesi, kent yoksulluğunun geldiği seviyeyi bakkal defterlerinden okumaya davet eden araştırmada, vatandaşın alım gücü ve küçük esnafın içinde bulunduğu zorluklarla ilgili çarpıcı veriler yer alıyor.

Veresiye alışveriş arttı
Veresiye alışveriş yapan kişi sayısı %32,2 arttı. Bakkallara salgın öncesi dönemde aylık ortalama veresiye alışveriş yapan kişi sayısı sorulduğunda bir bakkaldan ortalama 24 kişinin veresiye alışveriş yaptığı belirlenirken, salgın sürecinde veresiye alışveriş yapan kişi sayısının %32,2 artarak 31 kişiye yükseldiği belirlendi.

Salgın öncesi dönemde veresiye defterinde yazan toplam borç miktarı, ortalama olarak 12 bin 733 TL iken, salgın sürecinde, yüzde 54,8 artışla ortalama 19 bin 717 TL oldu.

Veresiyede ekmek birinci
Veresiye talebinin en yüksek olduğu ürünler ekmek, yumurta ve sigara oldu. Bakkallara yöneltilen “Veresiye taleplerini düşündüğünüz zaman, en sık veresiye yazdırılan ürünü söyler misiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda ekmek ilk sırada yer alırken yumurta ikinci, sigara ise üçüncü sırada yer aldı.

Veresiye alışverişin en çok yapıldığı bu üç ürünü ise sırasıyla; peynir, yağ, çay, bakliyat, süt, şeker ve yoğurt takip etti.

Bakkallar zorda
Araştırmaya göre zincir market şube sayılarındaki % 100’ün üzerindeki artış ile beraber bakkallar ekonomik olarak zorluk yaşamaya başladı. Son on yıla Türkiye geneline bakıldığında faaliyet gösteren bakkalların sayısı % 30’un üzerinde azaldı. İstanbul’da ise 20 bin civarında bakkalın faaliyetlerine devam ettiği gözlendi.

Bakkalların % 85,8’i Mart 2020 öncesine göre satış oranlarının azaldığını belirtti. Bakkalların % 10,2’si ise satış oranlarının değişmediğini, % 4’ü satış oranlarının salgın öncesi döneme göre arttığını kaydetti.

Bakkalların % 84,4’ü, pandemi ile birlikte satış hacimlerini önemli ölçüde artıran online alışveriş siteleri ve eve ürün tedarik eden internet girişimlerinin yaygınlaşmasından dolayı zorluklar yaşadığını belirtti.

Bakkallara yaşadıkları olası zorluklar sorulduğunda, en fazla verilen cevap, yüzde 92,7 ile ‘zincir market şube sayılarının artması’ oldu.

`Ürün fiyatlarının artması` sorusunun cevabı, yüzde 91,3`lük oran ile ikinci sırada yer aldı.

Veresiye ürün satışı yapan bakkalların yüzde 94`ü, veresiye ürün satışı yapmayanların ise yüzde 86`sı, ürün fiyat artışından etkilendiğini ifade etti.

Bakkalların yüzde 80,8`ı, koronavirüs; yüzde 74,3`ü, kira/enerji/işçi gibi sabit işletme giderleri; yüzde 73,8`ı, genel ekonomik koşullar; yüzde 67,1`ı ise ödeme alamamak ve veresiye taleplerinin artmasından dolayı işletme olarak ekonomik zorluklar yaşadığını söyledi.

 

paylaş