Çiftçiye göstermelik gübre desteği maliyetin yüzde 8-9’unu karşılayacak

20 Şub 2021
çiftçiye göstermelik gübre desteği maliyetin yüzde 8-9’unu karşılayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çiftçiye “müjde” olarak açıklanan gübre desteğinin maliyetin sadece yüzde 8-9’unu karşıladığı belirtildi.

Yüzde 100 artırıldığı belirtilen desteğin maliyetler karşısında “devede kulak” kaldığını belirten CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, dolar ve avro’daki artış nedeniyle artan gübre fiyatlarının destek miktarının çok üzerinde olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Trakya’da buğday ekimi için yılda üç kez yapılan gübrelemenin dekar başına 180 lira maliyeti bulunmaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde ise dekar başına toplam maliyet 197 liradır. Yüzde 100 artışla bu maliyetlerin ancak yüzde 8-9’u karşılanıyor. Buğdayda gübre desteği dekar başına en az 100 lira, ayçiçeğinde ise en az 50 lira olmalıdır.”

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gübre desteklerini artırdık” sözlerini eleştirdi. Gürer, “Üre gübresi dört ay önce 1800 liraydı, bugün 3 bin 100 lira. 1200 lira zam gelmiş durumda, çiftçi bunu nasıl karşılasın” diye sordu.

İktidar ne demişti?
Tarım ve Orman Bakanlığı, gübre desteğinin bütün ürünlerde artırıldığını duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada hububatta gübre desteğinin 8 liradan 16 liraya çıkarıldığını duyurmuştu. Ancak bu açıklama kafaları karıştırırken, gübre desteğindeki artışın diğer ürünler için de geçerli olup olmadığı merak ediliyordu.

Tarım ve Orman Bakanlığı bugün yaptığı açıklama ile gübre desteğindeki artışın bütün ürünler için geçerli olduğunu duyurdu. Buna göre, hububat (buğday, arpa, çavdar, yulaf, tirikale) dekara 8 olan gübre desteği 16 TL'ye, diğer ürünlerde dekara 4 TL olan gübre desteği de 8 TL'ye çıkarıldı.

Bakanlık açıklamasında gübre desteklerinde yapılan yüzde 100 artış sonrası ödemelerin, 2020 yılı üretimini kapsayacak şekilde hesaplanacağını ve çiftçinin kaynağa en fazla ihtiyaç duyduğu bu ilkbahar döneminde hesaplara yatırılacağını duyurdu.

 

paylaş