Covid-19 aşısında eşitsizlik dünyanın tablosu oldu!

19 Şub 2021
covid-19 aşısında eşitsizlik dünyanın tablosu oldu

Covid aşısı: 10 ülke aşıların yüzde 75'ini aldı, 130 ülkeye bir doz bile gitmedi
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, "10 ülke dünyadaki koronavirüs aşılarının yüzde 75'ini alırken 130 ülkeye bir doz aşı bile gitmedi" diyerek aşı adaletsizliğine tepki gösterdi.

BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan genel sekreter Antonio Guterres, "inanılmaz derecede dengesiz ve adaletsiz" dediği 'aşı dengesizliğinin' düzeltilmesi ve dünyadaki herkesin bir an önce aşılanması için küresel eylem çağrısı yaptı. Guterres, "Bu kritik dönemde aşı adaleti küresel toplumun karşı karşıya olduğu en büyük sınavdır" dedi ve bilim insanları, aşı üreticileri ve aşı çalışmalarının finansörlerini küresel bir aşılama planını hayata geçirmeye davet etti.

Büyük ölçüde kamu tarafından finanse edilen laboratuvarlarda yürütülen araştırmaların ardından geliştirilen Covid-19 aşıları, salgını bitirmeye dair büyük bir umut yarattı. Düşük gelirli ülkeler için yetersiz Covid-19 aşısı tedariki, dünyanın belli kısımlarını aşılamanın yıllar sürebileceği anlamına geliyor.

Guterres, "Bu kritik dönemde aşı adaleti küresel toplumun karşı karşıya olduğu en büyük sınavdır" dedi. Bilim insanları, aşı üreticileri ve aşı çalışmalarının finansörlerini küresel bir aşılama planını hayata geçirmeye çağırdı.

COVAX yetersiz kaldı
Yoksul ülkelerin birçoğu, geçen yıl aşı ortakları ittifakı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) destekli COVAX mekanizmasına ve bağımsız aşı araştırmalarını finanse etmek için bağış toplayan bir kuruluş olan Salgınlara Hazırlık İnovasyonları Koalisyonuna bel bağlamıştı. COVAX, 2 milyar doz Covid-19 aşısının dünyada adil dağıtımını temin etmek amacıyla yola çıktı. Ancak yoksul ülkelerin zengin ülkelerle aynı anda aşıya erişmesini amaçlayan Covax adlı programı hedeflerine ulaşamadı.

BM Güvenlik Konseyi toplantısı öncesi Antonio Guterres'in sözcüsü Stephane Dujarric de, salgınla mücadelede aşı milliyetçiliğinin durdurulmasına yönelik çağrı yapmıştı. Dujarric, tek büyük isteklerinin gerçekten de aşı dayanışmasını sağlamak ve de aşı milliyetçiliğine son vermek olduğunun altını çizmişti.

Her bir hükümetin kendi halkını düşündüğünü ve bunun temel görevleri olduğunu dile getiren Dujarric, "Ancak hükümetlerin, finansmanla desteklenen uluslararası işbirliğinin genişletilmesi sayesinde, halklarının ihtiyaçlarını karşılayabileceğini” vurgulamıştı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de konuşmasında aşı eşitsizliği için “bağışıklık kutuplaşması” ifadesini kullandı. Wang Yi, “Tüm dünya birleşip aşı milliyetçiliğini reddetmeli, aşıların adil ve eşit bir şekilde dağıtımını sağlamalı, gelişmekte olan ve savaşların sürdüğü ülkelerin ucuz aşıya erişimini mümkün kılmalı” dedi.

Wang, Covax programına ilk aşamada 10 milyon doz aşı katkısı sağlayacaklarını söyledi. Çin daha önce aralarında Somali, Irak, Güney Sudan ve BM’de gözlemci üye statüsüne sahip olan Filistin’in de bulunduğu 53 ülkeye aşı bağışında bulunmuştu. Wang, 22 ülkeye aşı ihraç ettiklerini 10’dan fazla ülkeyle de Covid konusunda araştırma ve geliştirme programları yürüttüğünü vurguladı.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar da aşı milliyetçiliğine son verilmesi çağrısında bulundu, “Gereksiz şekilde aşı stoklanması küresel sağlık güvenliğini sağlama hedefimizi baltalayacak” dedi.

Subrahmanyam Jaishankar ülkesinde biri Hindistan’da geliştirilmiş iki aşıya acil kullanım onayı verildiğini, 30 farklı aşı için de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Jaishankar, dünya genelinde konuşlu 90 bin BM Barış Gücü askerine 200 bin doz aşı “hediye edeceklerini” açıkladı.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard da konuşmasında Covax programına hız verilmesini, "aşı stokçuluğu ve tekelinin önlenmesi" çağrısında bulundu. Meksikalı Bakan, bazı yoksul ülkelerin mevcut koşullarda 2023'ün ortasına kadar aşıya erişiminin olmayacağının söylendiğini anımsatarak önceliğin bu ülkelere verilmesini istedi.

Güvenlik Konseyi'nin bu ayki dönem başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Dominic Raab, aşıların güvenli bir şekilde ulaştırılabilmesi için çatışma bölgelerinde ateşkes ilan edilmesine ilişkin bir karar tasarısını onaylaması çağrısında bulundu.

 

 

paylaş