İşsizlik tüm dünyada büyüdü!

27 Oca 2021
işsizlik tüm dünyada büyüdü

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) raporuna göre, koronavirüs salgını dünyadaki küresel işsizliği daha fazla büyüttü. Alınan tedbirler, 2020 yılında küresel toplam iş saati süresinde yüzde 8,8'lik bir azalmaya neden oldu. Örgüt bunun, 114 milyon kayıtlı işsiz dahil toplam 255 milyon tam zamanlı işin kaybı anlamına geldiğini açıkladı. İşsizlik küresel olarak yüzde 1,1 ya da 33 milyon kişi artarak 220 milyona çıktı.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder, online basın toplantısında yaptığı açıklamada, "1930 yılındaki Büyük Buhran'dan bu yana istihdam piyasasında en derin krizi yaşıyoruz. Etkisi 2009 küresel krizinden çok daha büyük" ifadelerini kullandı.

İş aramaktan vazgeçiliyor
ILO'ya göre işini kaybedenler iş aramaktan da vazgeçti. Buna neden olarak en fazla işe alım yapan restoran, bar, mağaza, otel gibi hizmet sektöründeki işletmeler, kısıtlamalardan en çok etkilenen sektörlerin başında gelmesi gösterildi. ILO iş saatlerinde yaşanan kaybın bu yıl ve 2022 yılında da sürmesini beklediğinin altını çizdi. ILO, 81 milyon kişinin kendini işsiz olarak kaydettirmediğini ancak artık istihdam piyasasında da yer almadığını da belirtti.

Ryder, "Yol ayrımındayız. Artan eşitsizlik daha fazla kriz ihtimaline yol açar" dedi ve hükümetlere istihdama, sosyal güvenceye, işçi haklarına, gelir eşitliğine öncelik vermesi gerektiği konusunda çağrı yaptı.

 

paylaş