Whatsapp ne kadar güvenli?

09 Oca 2021

Son birkaç gün içinde whatsapp mesajlaşma uygulamasını açan kullanıcılar karşılarında yeni bir sözleşme çıktığını gördüler. Bir çok kullanıcının çıkan sözleşmeyi "tamam-kabul ediyorum" diyerek dikkat etmeden onayladığını düşünüyoruz. Zaten dijital platformlarda bu sözleşmelerin bize kabul ettirilme şekli de ayrı bir tartışma konusu.

Bu tarz gizlilik sözleşmelerinde temelde kullanıcıların asıl odaklandığı nokta mesajlarının okunup okunmadığı olur. Gayet doğal bir kaygı olmasına karşın kullacılar için ilk başta önemsizmiş gibi gözükse de kaygılanmaları gereken başka noktalar da bulunuyor.

Whastapp uygulamasının gizlilik sözleşmesinde değiştirdiği kısım kullanıcı yazışmalarının içeriğinden çok kullanıcı bilgilerinin nasıl işleneceği ve Facebook ile nasıl paylaşılacağı üzerine. Bilmeyenler için hatırlatalım, whatsapp uygulamasını 2014 yılında Facebook yani ünlü dolar milyarderi Mark Zuckerberg satın almıştı. Zuckerberg şu an 97.9 milyar dolar serveti ile dünyanın üçüncü zengini.

Peki kullanıcı bilgilerinden kastımız ne?
Bu bilgiler pek de masummuş diyebileceğiniz telefonunuzun donanım bilgisi, o anki pil durumu, telefonun sinyal gücü, kullanılan uygulamanın versiyonu gibi basit teknik bilgilerden başlayıp yerel saat diliminiz ve bağlantı bilginize kadar uzanıyor. Bağlantı bilginiz kullandığınız operatör bilgisi, bu operatörün size atamış olduğu ip adresi ve telefon numarası olabiliyor. Tüm bunlara ek olarak whatsapp size atayacağı kendine has kimlik bilgisi sayesinde kullandığınız Facebook uygulaması arasında bir bağ oluşturabilecek ve yukarıda saydığımız bütün bilgileri Facebook uygulamasında da kullanabilecek.

Facebook uygulamasının Cambridge Analytica skandalıyla ABD seçimlerine müdahale ettiği ve seçmenleri yönlendirdiği halen hafızalarımızda. Merak edenler için konuyla ilgili bir wiki sayfası da bulunuyor. İlgili web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

En yaygın olmasına karşın whatsapp, tek haberleşme uygulaması değil. Signal uygulaması hem bilgisayarınıza hem de telefonunuza kurabileceğiniz kişisel verilerin korunumuna önem veren önerebileceğimiz bir uygulama. Zuckerberg'in gözetiminden uzak durmak isteyenler signal uygulamasını bu adresten inceleyebilir ve indirebilirler.

paylaş