ABD emperyalizmine sözüm: Zulmün artsın!

08 Oca 2021

Dünyayı yıllardır kan gölüne çeviren, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik isteyen halkların ensesinde boza pişiren, ilericilere, devrimcilere, demokratlara, sosyalistlere, komünistlere zulmeden ABD emperyalizmi içeriden çatırdıyor. Ne demeli! Halkımızın güzel bir sözü vardır. Halkımız zulmü ile nam salmışlara “Zulmün artsın!” der. İşte ABD emperyalizminin de zulmü her geçen gün artıyor.

ABD emperyalizminin zulmünün artması demek; ABD içinde işçilerin, emekçilerin, yoksul halkın, kadınların, öğrencilerin, yoksulların, evsizlerin daha rahat nefes alabileceği bir Amerika’nın işaretidir.

ABD emperyalizminin içeride zulmünün artması demek; ABD dışında genel olarak emperyalizmin elinin zayıflaması, NATO, AB gibi diğer emperyalist merkezlerin planlarının durması veya bozulması, dünya halklarına yönelik emperyalist saldırganlığın merkezinin elinin zayıflaması demektir. Dünya halklarının rahat bir nefes alması demektir. Suriye halkının haklı ve onurlu direnişinin güçlenmesi demektir. Latin Amerika’da emekten ve halktan yana siyaset güden yönetimlerin mevzilerini güçlendirmesi demektir. Türkiye halkının emperyalizme karşı mücadelesinde, ABD üslerinin kapatılmasına yönelik mücadelesinde elinin güçlenmesi demektir. Küresel/emperyalist tekel şirketlere karşı mücadelede Dünya ve Türkiye işçi sınıfının elinin güçlenmesi demektir.

Umarız zamanında Fransa Devlet Başkanı Macron’un söylemek zorunda kaldığı “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ sözü bir adım daha ileriye taşınır ve emperyalizmin silahlı vurucu gücü NATO tümden ortadan kalkar.

Dünya halklarına umut veren, emperyalist merkezlerin paçasını tutuşturan ABD’nin egemenlerinin kendi içlerinde pat olma hali ve felç olma durumu üzerine ABD Sosyalizm ve Kurtuluş Partisinin 6 Ocak 2021 tarihli bildirisinin bir bölümünü Yeni Dünya okurlarıyla paylaşıyoruz.

ABD Sosyalizm ve Kurtuluş Partisi Bildirisi:

“Egemen sınıf içindeki çatışma

Savunma Bakanı Christopher Miller bağımsız bir kişi değil. Miller, Donald Trump tarafından merkezi öneme sahip Savunma Bakanlığı konumuna getirilmeden önce Özel Kuvvetlerde görece düşük rütbeli bir yetkiliydi. Miller bugün sahip olduğu bu konumu tamamıyla Trump’a borçlu. Geçen Pazar günü, hâlâ hayatta olan 10 Savunma Bakanı Vaşington Post Gazetesi’nin serbest köşesinde ortak bir yazı yayınladılar. Bu yazıda bu 10 kişi Başkanlığın Donald Trump’tan Joe Biden’a geçiş sürecinde ordunun hiçbir şekilde müdahale etmemesini talep ettiler. Bu ekip bu makalede: “Görevdeki Savunma Bakanı Christopher C. Miller ve emrindekileri seçimi kazananların başarısına gölge düşürmeye ve seçim sonuçlarını baltalamaya yönelik her türlü siyasi eylemden uzak durmak zorundadır.” diye yazdılar. Bu makalenin 10 kişilik kadrosu arasında Dick Cheney, Donald Rumsfeld ve Mark Esper gibi daha 2 aydan az bir zaman kadar önce Savunma Bakanlığı yapmış kişiler de vardı. Egemen sınıfın birbirinden farlı fraksiyonlarından olan bu hayli etkili kişilerin oluşturduğu grubun böylesine kayda değer bir metni oluşturmak için bir araya gelmesinin gerçekten köklü bir nedeni olmalı. Bu makale bize bu grubun zaten devletin içerisindeki kesimlerin/fraksiyonların böyle bir eylem ve komplonun olacağına yönelik tartışmaların açıkça farkında olduklarını gösteriyor.

6 Ocak’ta gerçekleşen bu olaylar Amerikan egemen sınıfı için dünya çapında ciddi bir utanç ve sıkıntı kaynağıdır. ABD emperyalizminin küresel konumunu zayıflatmıştır. ABD’nin geleneksel küçük ortakları rolünü oynayan Almanya, Birleşik Krallık ve Kanada hükümetleri Kongre binası baskınını hemen kınadılar. NATO’nun başı Jens Stoltenberg: “Vaşington’da şok edici sahneler yaşanıyor. Demokratik bir seçimin sonuçlarına saygı duyulmalı.” dedi. Geniş bir egemen sınıf koalisyonu ABD’de kapitalist egemen sınıfın ayağına basan ve yönetebilme istikrarını bozan Trump’ı alaşağı etmek, iktidarın barışçıl bir şekilde el değiştirmesini sağlamak için bir araya gelebildiler. Önemli Tepe Yöneticileri (CEO’lar), ABD Ulusal Üreticiler/İmalatçılar Birliği, ABD’nin önde gelen şirketlerinin icra kurulu mensuplarından oluşan “Yuvarlak Masa” üyeleri ve ABD yerleşik düzeninin sac ayakları Trump’ı kınayan açıklamalar yaptılar. Kongre üyeleri, faşistler tarafından dağıtıldıktan birkaç saat sonra tekrar toplandı. Mike Pence ve Mitch McConnell Kongre oturumunun yeniden açılışında Trump destekçisi çeteyi kınadı.”

Emperyalizmin merkezinde yaşanan her türlü kaos ve çatışma dünya işçi hareketi ve ilericiler için olumlu sonuçlar doğurabilir. Sovyetler Birliğini 15 Cumhuriyete ayırıp parçalayan, Çin’i paramparça etmeyi planlayan ABD’nin en az 51’e bölünmesi, emperyalizmin merkezinin dağılması ve elinin kolunun kırılmasının, dünya emekçi halkları için olumlu sonuçları olacaktır.  

Yazının orjinali: liberationnews.org

 

paylaş