Dolar kuru gübre satışlarını durdurdu

22 Eyl 2020
dolar kuru gübre satışlarını durdurdu

Ziraat Mühendisleri Odasından gübreyle ilgili çarpıcı iddia: Dolardaki artıştan dolayı DAP ve Üre satışları donduruldu!
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, gübrede DAP özelinde son bir ayda fiyatların yüzde 14 arttığına dikkat çekerek, "Gübretaş dahil, gübre fiyatlarının dolara bağlı artışı nedeniyle DAP ve üre dahil satışların dondurduğu bir süreçte yaşıyoruz" dedi.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, Cumhuriyet Gazetesine yaptığı değerlendirmede çiftçinin üretime devam etmek için kredi çekmek zorunda kaldığını belirtti. Gübre piyasası ile ilgili çarpıcı bir iddiada bulunan Suiçmez, gübre fiyatlarının dolara bağlı artışı nedeniyle Gübretaş dahil DAP ve ürenin satışlarının dondurulduğu bir süreç yaşandığını kaydetti.

GÜBRETAŞ'ta da satışlar durdu
Suiçmez, şunları kaydetti: “2016- 2020 aralığında ilaç yüzde 24, gübre yüzde 32.5, tohum yüzde 36, mazot yüzde 48, elektrik yüzde 56 arttı. Gübretaş dahil, gübre fiyatlarının dolara bağlı artışı nedeniyle DAP ve üre dahil satışlarını dondurduğu bir süreçte yaşıyoruz. Gübrede DAP özelinde son bir ayda artış yüzde 14 düzeyinde. Yüksek maliyetlere rağmen tarımsal destekler hem yetersiz hem de yıllardır geç açıklanıp, geç ödeniyor. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi, çiftçinin daha fazla gelir elde etmesi sağlanmalı.”

DAP nedir?
DAP gübre, içeriğinde fosfor ve azot gibi iki önemli bitki besin maddesi bulunan kompoze bir gübredir. İçerdiği azot, amonyum (NH4) formunda olduğundan, özellikle bitkilerin ilk gelişim dönemlerinde oldukça etkilidir.

Üre nedir?
Azotlu gübreler içinde azot miktarı en yüksek olan, granül yapılı, beyaz renkli, suda kolay ve çok eriyen bir gübredir. Hem topraktan, hem yapraktan uygulamayla bitkilerin azot ihtiyacını karşılar. Formülü CO(NH2)2 - %46 N (azot) şeklindedir. Bu nedenle üre gübresi yavaş etkili gübre grubuna girmektedir.

 

paylaş