Fransa'da Sarı Yelekler aylar sonra yeniden sokaklara çıktı

13 Eyl 2020
fransa'da sarı yelekler aylar sonra yeniden sokaklara çıktı

Fransa'da Sarı Yelekler, dört ay sonra yeniden ülke genelinde gösteriler düzenledi. Protestolarda ilk başta 222 kişi gözaltına alınırken sayı daha da arttı. Aktarılan bilgiye göre toplam gözaltı sayısı 256'ya çıktı.

Fransa'da Sarı Yelekler'in eylemleri başkent Paris başta olmak üzere sokakları tekrar hareketlendirdi.  Paris’teki Wagram Meydanı’nda toplanan yüzlerce gösterici, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet karşıtı sloganlar attı, pankartlar taşıdı. Meydanda ve çevresindeki caddelerde polisle eylemciler arasında arbede yaşanırken polis, göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

Paris’teki eylemlerde yoğun güvenlik önlemleri alan polis, Sarı Yeleklilerin gösteri yapma ihtimaline karşı Champs-Elysee Caddesi’nde de güvenlik önlemlerini artırdı.

Paris’teki eylemler nedeniyle de 30 kadar metro istasyonu kapatılırken Strazburg, Lyon, Bordeaux ve Toulouse gibi kentlerde de gösteriler düzenlendi.

Sarı Yelekler’in eylemleri akaryakıt zamlarına ve ekonomik koşullara tepki olarak 17 Kasım 2018‘de başlamış, daha sonra Macron yönetimine karşı gösterilere dönüşmüştü.

Gösteriler başladığından bu yana 11 kişi yaşamını yitirirken polisin sert müdahaleleri sonucu yaklaşık 500 kişi yaralandı.

 

paylaş