DİSK Emekli-Sen kapatılamaz!

08 Eyl 2020
disk emekli sen kapatılamaz

Emekli sendikaları statü yasası çıkarılsın!
Emekliler Sendikası (DİSK Emekli-Sen) hakkında Ankara Valiliği tarafından Ankara 26. İş Mahkemesinde açılan kapatma davasının bugün yapılan duruşmasında mahkeme 13 Ekim 2020 tarihine ertelendi.

Davalı vekili DİSK Emekli-Sen avukatı sağlık mazereti nedeni ile duruşmanın ileri bir tarihe bırakılmasını talep etti. Davacı Ankara Valiliği avukatı da mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı.

Duruşma hakimi her iki avukatın da mazeretlerini kabul ederek duruşmayı 13 Ekim 2020 Salı günü saat:10.40'a erteledi.       

Yenidünya yayın ekibi olarak, Anayasa’nın 90. maddesinde belirtilen uluslararası sözleşmelere bağlı olarak kurulan DİSK Emekli-Sen hakkında açılan kapatma davasını hukuk dışı olması nedeni ile protesto ediyoruz.

Anayasanın “Sendika kurma hakkı” ile ilgili 51. maddesinde yer alan “Çalışanlar ve İşverenler” ibaresine “Emekliler” kelimesinin eklenerek, emeklilerin sendika kurma hakkının Anayasal güvence altına alınmasını istiyoruz.

Emekli maaşlarının hükümet tarafından tek yanlı olarak belirlenmesine son verilerek maaşların toplu sözleşme yoluyla belirlenmesi için gerekli yasal düzenlemelerin derhal yapılmasını talep ediyoruz.
 

 

paylaş