Bazı KDV oranlarında indirime gidildi

31 Tem 2020
bazı KDV oranlarında indirime gidildi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kurban Bayramı öncesi bazı mal ve hizmetlerde KDV indirimine gidildiğini duyurdu. İş yeri kira stopajının yüzde 20'den yüzde 10'a düşürüldüğünü belirten Albayrak, konaklama, yeme-içme hizmetleri ve kültürel faaliyetlerde de KDV'nin yüzde 8'den 1'e düşürüldüğünü açıkladı.

Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Bayram öncesinde başta esnafımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza müjdemiz var. İş yeri kira stopajını yüzde 20'den yüzde 10'a, yolcu taşımacılığı, düğün, nikah organizasyonu, konut bakım onarımı, tamir, kuru temizleme, terzilik gibi esnaf hizmetlerinde KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indirdik. Ayrıca; KDV oranı yüzde 8 olan konaklama yeme-içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV‘yi yüzde 1'e indirdik. Esnafımızı her alanda desteklemek için üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu indirimler esnafımıza ve milletimize hayırlı olsun."

Temel gıda KDV oranı ne zaman düşecek?
Gıda ürünlerinin birçoğunda toptan alınırken yüzde 1, perakende satarken yüzde 8 KDV oranı uygulanıyor. Bu uygulama, birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Toptan alımda daha düşük oranda KDV ödeyen perakendeci esnaf, lokanta, kafeterya gibi yerleri işletenler, üzerlerinde kalan KDV yükünden dolayı hem kayıt dışı satışa yönleniyor hem de KDV iadelerinde birçok sorun yaşıyor.
Hem gıda ürünlerinin fiyatlarının ucuzlaması hem de KDV uygulamalarındaki sorunların ortadan kalkması için gıdada tek KDV oranı uygulanmalı, hem toptan satışta hem de perakende satışta KDV oranı yüzde 1 olmalıdır.

Konaklama işyerlerinde gıda KDV oranını %1’e düşürülmesine rağmen, günlük gıda alışverişini yapan yurttaşların gıda oranının %8’den, %1’e neden düşürülmediğini iktidara sormak gerekiyor?

 

paylaş