Tüketici hakkına arabuluculuk darbesi!

31 Tem 2020
tüketici hakkına arabuluculuk darbesi

Tüketici Hakları Derneği (THD), 28 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 7251 Sayılı Kanun ile tüketicilerin yasal hakkına arabuluculuk zorunluluğu getirilmesini eleştiren bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu eleştiriler getirildi:

• Tüketiciler yasal hakkını kullanamayacak
• 10.390 TL üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketiciler doğrudan dava açamayacak
• 10.390 TL üzerindeki uyuşmazlıklarda arabuluculuk tüketiciler için zorunlu oldu
• Arabuluculuk Sistemi, arabulucuların çıkarı için tüketicilerin haklarını tam olarak kullanmasını engelliyor

Tüketici haklarına darbe
28 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 7251 sayılı kanun tüketicilerin yasal hakkına “Arabuluculuk darbesi vurmuştur” denilen açıklama metni şöyle:

“Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” olarak tanımlanan Kanun’un 59.maddesinde tüketici hakem heyetlerine başvuru üst sınırı olan 10.390 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklar için “Arabuluculuk Sistemi” getirilmiştir.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereğince her yıl arttırılan ve 2020 yılı için 10.390 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketiciler doğrudan kendi istekleriyle tüketici mahkemesine başvuruda bulunarak haklarını arayabiliyorlardı. Ancak, 7251 Sayılı Kanun yayınlandıktan sonra 10.390 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketiciler doğrudan tüketici mahkemelerine dava açamayacaklar. Kanun’un 59.maddesine göre, 10.390 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketiciler haklarını arayabilmek için öncelikle bir arabulucuya başvuruda bulunmak zorundadır. Arabulucu, firma ile hakkını arayan tüketiciyi anlaşmaya davet eder. Bu anlaşmada, hakkını arayan tüketici, ayıplı malın bedelinin tamamının kendisine iadesini ya da ayıplı malın yenisi ile değiştirilmesini firma temsilcisinden talep etse bile, genellikle firma temsilcileri bu talebi kabul etmeyeceklerdir.

Eğer, tüketici ile firma temsilcisi anlaşırlarsa her iki taraf anlaştıkları bedel üzerinden yüzde 3’er olmak üzere arabulucuya yüzde altı “arabuluculuk bedeli” ödeyeceklerdir. Kısaca, ayıplı maldan dolayı mağdur olan tüketici, arabuluculuk sistemi nedeniyle hem hakkını tam olarak alamayacak, hem de arabulucuya ayıplı malın uzlaşılan bedeli üzerinden yüzde üç “Arabuluculuk ücreti” verecek.
Arabuluculuk Sistemi, arabulucuların çıkarı için, ayıplı mal ve hizmetlerden dolayı tüketicilerin haklarına tam olarak erişmesini engelleyecektir.

Bu nedenle, Tüketici Hakları Derneği olarak, zayıf taraf olan tüketicilerin yasal haklarını tam olarak kullanabilmesi için 7251 Sayılı Kanunun arabuluculukla ilgili maddesinin iptal edilmesini istiyor ve savunuyoruz.

 

paylaş