ABD’nin S-400 hazımsızlığı devam ediyor

31 Tem 2020
ABD’nin S-400 hazımsızlığı devam ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "ABD, Türkiye'ye yaptırımlarla nasıl bir karşılık vereceğini hala değerlendiriyor" açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 sistemlerini almasına nasıl bir karşılık vereceklerini hâlâ değerlendirmekte olduklarını söyledi. Senato Dış İlişkiler Komitesi’ Pompeo, “Yaptırımları, nihai amacımıza ulaşmamızı sağlayacak şekilde nasıl uygulayacağımızı hâlâ değerlendiriyoruz” dedi.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’ndeki oturumda Demokrat Senatör Bob Menendez’in ilgili sorusunu yanıtlayan Pompeo, şu ifadeleri kullandı: “Türk hükümetinin S-400’leri satın almasına yanıt olarak dikkate değer adımlar attık. Nihai hedefimize ulaşmak için yaptırımların nasıl uygulanacağını değerlendirmeye devam ediyoruz.”

S-400’e karşı F-35 yaptırımı
Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak Rusya’dan S-400 hava savunma sistemlerini alması ABD’yi rahatsız etti. Trump yönetimi tepki olarak, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmıştı. Demokratlar ise yaptırımların daha ileri aşamalara taşınmasını talep ediyor.

Türkiye'ye yaptırım tasarısı onaylanmıştı
S-400 alımı nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören tasarı geçen hafta ABD Temsiler Meclisi tarafından onaylanmıştı. Tasarının yasalaşması için Senato’dan geçip ABD Başkanı Donald Trump tarafından imzalanması gerekiyor.

 

paylaş