‘Kübalı sağlıkçılar Nobel’e aday olsun’

27 Tem 2020
Kübalı sağlıkçılar Nobel’e aday olsun

Pandemiye karşı 50’den fazla ülkenin imdadına yetişen Kübalı sağlıkçıların 2021’de yapılacak Nobel Barış Ödülü’ne aday olması için uluslararası bir kampanya başlatıldı. Dünyada koronavirüs salgınına karşı gösterdiği muazzam başarıyla uluslararası kamuoyunda adından sıkça söz ettiren Kübalı sağlıkçılar, Nobel Barış Ödülü için öne çıktı.

Avrupa ve Güney Amerika’da piyasa koşullarına karşı insan sağlığını savunan yüzlerce sağlıkçı ve Küba destekçisinin sosyal medya aracılığıyla çağrıcı olduğu kampanyada, Küba’nın enternasyonalist sağlık ekibi Henry Reeve Tugayı’nın önümüzdeki yıl düzenlenecek Nobel Barış Ödülü’ne aday olması istendi.

Resmi adıyla ‘Henry Reeve Afet ve Ciddi Epidemi Durumlarında Uzman Uluslararası Doktorlar Birliği’ olan kuruluş, Küba’nın dünyaya olağanüstü durumlarda tıbbi yardım taşıyan eli oldu. İsmini, İspanyol sömürgeciliğine karşı mücadelesiyle tanınan bir ABD vatandaşı olan Henry Reeve’den alan kuruluş, pek çok ülkede yaşanan afet ve salgınlar sonrasında dünya haklarının acılarını hafifletti. 2017 yılında Henry Reeve Sağlık Tugayı, sel, deprem, kasırga, salgın gibi felaketlerde 7 bin 254 sağlık çalışanı ile 21 ülkede, 3 buçuk milyonun üzerinde insana hizmet verdi ve 80 binin üzerinde hayat kurtardı.

Pandemiye karşı mücadele
BirGün'de yer alan habere göre Henry Reeve Sağlık Tugayı, Covid-19 salgınına karşı mart ayından bu yana ilaç ve tıbbi malzemelerini Andorra’dan Venezuela’ya birçok ülkeye yardım götürmek için seferber etti. İlk yardım ekiplerden biri, 21 Mart’ta salgının en ağır sonuçlara yol açtığı ülkelerden biri olan İtalya’nın Lombardiya bölgesine gönderildi. Avrupa’da Andorra, İtalya ve Granada; Arap Yarımadası’nda Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn ve Kuveyt; Asya’da Vietnam ve Timor, Afrika’da Güney Afrika Cumhuriyeti, Cape Verde, Gine Bissau; Karayiplerde Jamaika, Saint Vincent ve Grenadinler, Grenada, Surinam, Antigua ve Barbuda, Belize, St. Lucia, Dominika, St. Kitts Nevis, Venezuela, Nikaragua, Surinam, Honduras Kübalı doktor ve sağlıkçıların ulaştığı ülkeler arasında.

50’den fazla ülke
Sağlık tugaylarının yanı sıra geliştirdiği ilaçlar da birçok ülkede Covid-19 tedavisinde kullanıldı ve Küba imkânları el verdiğince bu ilaçların tedariği için garanti verdiğini açıkladı. Küba, yardıma yetiştiği 50’den fazla ülkenin insanları tarafından takdir gördü. Henry Reeve Sağlık Tugayı, 2017 yılında dünyadaki doğal afet ve ciddi salgınlara karşı gösterdiği başarı ve uluslararası dayanışma için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından verilen Halk Sağlığı Ödülü’nü aldı. Tugay, bu ödülü Ebola salgına karşı Afrika’da mücadele eden 250’den fazla sağlık çalışanıyla kazandı.

 

paylaş