Lozan etkinliklerine yasak

24 Tem 2020
Lozan etkinliklerine yasak

Valilikten kutlama yasağı, Anıtkabir’e dezenfektan engeli
İzmir Valiliği, Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yıldönümü nedeniyle İzmir'de yapılmak istenen tüm anma ve kutlama programlarını, "Toplumsal ayrışma ve kargaşaya neden olabileceği" gerekçesiyle yasakladı.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) ve birçok sivil toplum kuruluşu, Lozan Antlaşması’nın 97. yıldönümü nedeniyle Anıtkabir’i ziyaret etmek istedi. Ziyaret saatinden yarım saat önce Anıtkabir dezenfekte edildiği gerekçesiyle kapatıldı.

İzmir’de yasak
İzmir Valiliği, il merkezinde ve ilçelerde yapılmak istenen tüm etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Atatürkçü Düşünce Derneği Konak Şubesi'nin yaptığı anma başvurusunu reddeden valilik, gerekçesinde “Etkinlik yapılması halinde, toplumsal ayrışma ve kargaşaya neden olabileceği değerlendirildiğinden kamu düzeni güvenliği sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması, yaşanabilecek her türlü olumsuz bir durumun önüne geçilmesi amacıyla Lozan Antlaşması'nın yıldönümü kapsamında ilimiz genelinde açık alanda gerçekleştirilecek yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma bildiri dağıtma, çelenk sunma v.b. etkinlikler yasaklanmıştır denildi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Yönetim Kurulu üyesi ve İzmir Şubeleri Sorumlusu Ahmet Tutan, kararını tanımadıklarını belirterek, “Bu karar FETÖ benzeri örgütlerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu karar, Lozan'ın bu ülkenin tapu senedi olduğunu kabul etmemektir. Bugün Atatürk’e çelenk bırakmamız engellenirse yarın İstiklal Marşı’mız da engellenir. Bunun için yasakları tanımıyoruz.” ifadesini kullandı. Karara tepki gösteren Atatürkçü Düşünce Derneği İzmir Şubeleri Eşgüdüm Başkanı Doğan Aygen ise, "Bu Atatürkçülere karşı alınan bir karardır. Atatürk’e saygı duruşu bulunmamıza, çelenk bırakmamıza, Lozan'ı anmamıza engel olamayacaklar. Biz bu yasaklara rağmen yolumuzdan vazgeçmeyeceğiz.” diye konuştu.

Anıtkabir’e dezenfekte yasağı
Ankara’da Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İnönü Vakfı, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Eğitim İş, TESUD, Türk Hukuk Kurumu, Ankara Barosu, İstanbul Barosu, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Kent Konseyi temsilcileri Anıtkabir’i ziyaret edeceklerini duyurmuştu. Ziyaret saatinden yarım saat önce Anıtkabir dezenfekte edildiği gerekçesiyle kapatıldı.

CHP heyeti, Anıtkabir Komutanlığı ile görüşme yaptı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, görüşmeler sonucunda yaptığı açıklamada, 13.30’da Anıtkabir’in açılacağını bildirdi. Görüşmelerin ardından heyet, sosyal mesafe kurallarına uyarak Aslanlı Yol’dan yürümeye başladı.

Birleşik Kamu İş Başkanı Mehmet Balık duruma tepki göstererek, "Saat 11 itibariyle Anıtkabir Kovid-19 ilaçlaması nedeniyle kapatıldı. İçeri alınmıyoruz. ADD, Birleşik Kamu İş örgütler kapıda direniyoruz. Lozan Barış antlaşması bu ülkenin tapusudur" ifadeleri kullandı.

Lozan Anlaşması
Milli Mücadele sonrası Hatay hariç şu anki Türkiye sınırlarının uluslararası çapta kabul edilmesini sağlayan Lozan Anlaşması, 97 yıl önce bugün imzalandı. Anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tapusu olarak niteleniyor.

 

paylaş