Türk-İş: “Kıdem mücadele araçlarını muhafaza edin”

24 Tem 2020
Türk-İş kıdem mücadele araçlarını muhafaza edin

İktidar geri adım attı, kıdem rafa kalktı mı?
Türk-İş yönetimi, tüm illerdeki sendikalara yazı gönderip, kıdemle ilgili broşür, el ilanı ve afişleri tekrar kullanmak üzere hazır tutmalarını istedi.

Hükümet, gelen tepkiler üzerine bir kez daha kıdem tazminatında sistem değişikliğini rafa kaldırmak zorunda kaldı. Türk-İş de, değişikliğin “şimdilik” gündemden kalktığını belirterek mücadele araçlarının her kullanıma hazır şekilde korunmasını istedi.

Kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik adı altında yok edilmesini önlemek için ülke genelinde eylem düzenleyerek iktidara, “Kıdemime dokunma” uyarısı yapan Türk-İş yönetimi, teşkilata yazı gönderip kıdeme yönelik yeni bir düzenleme getirilme ihtimaline karşı hazır olunmasını istedi.

Mücadelenin olumlu sonuç verdiği ve kıdem düzenlemesinin şimdilik gündemden kalktığı belirtilen yazıda, “Mücadele sürecinde tarafınıza gönderilen broşür, el ilanı ve bez afişleri gerekli olması durumunda tekrar kullanılabilmeleri amacıyla uygun yer ve koşullarda muhafaza etmenizi rica ederiz” denildi.

‘Broşürler muhafaza edilsin’
Türk-İş Genel Sekreteri Ramazan Ağar ile Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar'ın imzasını taşıyan ve konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanlarına hitaben yazılan kıdem yazısı, sendikaların genel başkanlarının yanı sıra, Türk-İş bölge temsilcileri ile il temsilcilerine de bilgi için gönderildi. Kıdemle ilgili gelebilecek yeni düzenleme ihtimaline karşı sendikaların eylemlere her an hazırlıklı olmaları istenen yazıda, şöyle denildi:

“Konfederasyonumuzun olası kıdem tazminatı düzenlemesine karşı sürdürdüğü faaliyet ve verdiği mücadele olumlu sonuçlanmış olup, konu şimdilik gündemden kalkmış görünmektedir. Bu süreçte sendikalarımızın verdiği mücadeleye teşekkür ederiz. Mücadele sürecinde tarafınıza gönderilen broşür, el ilanı ve bez afişleri gerekli olması durumunda tekrar kullanılabilmeleri amacıyla uygun yer ve koşullarda muhafaza etmenizi rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.”

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da sendikacı ve işçilere bir yazı gönderip, “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi adı altında kıdem tazminatı konusunda getirilmek istenilen düzenleme karşısında, konfederasyonumuzun sosyal medya ve diğer platformlarda gerçekleştirdiği çalışmalara verdiğiniz destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyor, dayanışmamızın her daim devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Geri adım mı, erteleme mi?
İktidara geldiği günden bu yana işçilerin en önemli güvencesi kıdem tazminatını “fon”lu sisteme dönüştürmek isteyen AKP hükümeti, her seferinde yoğun tepki ile karşılaşıyor. Bu kez de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kıdem tazminatında değişiklik için bastırdı.

İktidarın kıdem tazminatı yerine ‘tamamlayıcı emeklilik' olarak adlandırılan yeni bir sistem getirip işçilerin kıdem hakkının bir anlamda emeklilik sonrasına kadar ötelenmesini öngören düzenlemesi tüm işçi sendikalarının yanı sıra işveren sendikaları tarafından da olumlu karşılanmamıştı. Ancak sendikalar ve muhafeletin tepkisi üzerine değişiklik bir kez daha rafa kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, artan tepkiler üzerine partisinin merkez yürütme kurulu (MYK) toplantısında, tarafların görüşü alınarak bir kez daha uzlaşma aranmasını istedi. Konunun yeni yasama döneminin başlayacağı ekim ayından sonra yeniden değerlendirilmesi benimsendi. Ancak bu konuda uzlaşma sağlanmasının çok zor olması nedeniyle düzenlemenin ekim ayından sonra da gündeme gelmesi zor görünüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, sarayda topladığı sosyal taraflara, kıdem konusunda aralarında anlaşmaları önerisinde bulunmuştu. Sosyal taraflar arasında anlaşmanın sağlanamaması üzerine tamamlayıcı emeklilik gündemden düşmüştü. Ancak Türk-İş yönetiminin, gündemden düşmesine rağmen kıdem konusunda teşkilatı eylem için bir anlamda hazırda bekletmesi, bu konuda kapalı kapılar ardından farklı çalışmaların yürütülme ihtimaline karşı iktidara göz dağı niteliği taşıdığı belirtiliyor.

 

paylaş