ABD’de işsizlik yardımına başvuranlar artıyor

22 May 2020
ABD’de işsizlik yardımına başvuranlar artıyor

Son üç ayda 38,6 milyon Amerikalı işsizlik yardımına başvurdu…
ABD Çalışma Bakanlığı'nın mevsimsel olarak ayarlanmış verilerine göre geçtiğimiz hafta işsizlik yardımı başvurusunda bulunanların sayısı 2 milyon 438 bin olarak kayıtlara geçti. Böylece Mart ayından beri işsizlik yardımına başvuranların sayısı 38,6 milyona yükseldi. 

Yoğun başvuru nedeniyle sistemde yaşanan tıkanıklıklar hala giderilemedi. Bu arada Corona salgını nedeniyle şirketlerin ikinci dalga işten çıkarmalara başlaması, Mayıs ayındaki istihdam kaybının da sarsıcı olacağını gösteriyor. 

Nüfus Bürosu tarafından yapılan bir araştırmada, ankete katılan yetişkinlerin yarısı, kendilerinin veya hane halkından birinin Mart ortasından sonra işsiz kaldığını ifade etti.

Eyaletlerin geçici işlerde çalışanların yaptığı işsizlik yardımı başvurularını da değerlendirmeye başlaması nedeniyle toplam sayıların hala yüksek seyrettiğini kaydediyor.

Geçici işlerde çalışanlar, işsizlik sigortasına başvuramıyor. Ancak bu kişilerin Corona salgınına bağlı iş ve gelir kaybı nedeniyle federal yardım alabilmesi için öncelikle eyalet yardımına başvurması ve bu başvurunun reddedilmesi gerekiyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Federal Reserve) yaptığı başka bir araştırmada ise hane halkı geliri 40 bin doların altında olan işçilerin yüzde 40'ının işlerini kaybettiği görüldü. 

ABD'nin 50 eyaletinde kısıtlamalar kaldırıldı. Ancak uzmanlar ekonominin düzelmesinin uzun süreceği ve işsizliğin uzun yıllar yüksek seviyede seyredeceği uyarısında bulunuyor. 

Amerika'da Nisan ayında 20 milyon 500 bin kişi işini kaybetti. Bu sayı, salgına karşı alınan önlemlerin devreye girdiği Mart ayında 881 bindi. 

 

paylaş