Suriye’ye ekonomik teröre son verilmeli

20 May 2020
Suriye’ye ekonomik teröre son verilmeli

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Dr. Beşşar Caferi, Batı ülkelerinin Suriye’ye tek taraflı zorunlu yaptırımların dayatması olan ekonomik, ticari, mali ve sağlık terörüne sınır koyulmasının önemini vurguladı.

Caferi, insani durum bazında herhangi bir iyileşmenin Suriye devleti ile koordinasyondan ve söz konusu ülkelerin insani ve eğitimsel eylemlerinden geçtiğini belirtti.

BMGK’nin Suriye hakkında düzenlediği bir video konferans sırasında Caferi, Suriye’nin son süre içinde bazen tek başına, bazen de kimi BM üyesi kimi devletlerle koordine ederek BM Genel Sekreteri ve art arda gelen BMGK’nin Başkanlarına Suriye’ye dayatılan tek taraflı zorunlu yaptırımların kaldırılması için çalışma çağrılarında bulundu.

Caferi, söz konusu çağrıların Genel Sekreter ve aralarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Suriye özel temsilcisi Geir Pedersen ve ekonomik yaptırımların etkisinin raporcusu olmak üzere örgütün üst düzey bürokratlarında oldukça olumlu yankı bulduğunu ifade etti.

Bu tutumların karşısında ABD yönetimi ve müttefiklerinin uluslararası kanun, BM ve İnsan Hakları anlaşmasını ihlal etmeyi yeğlediğini belirten Caferi, iki ay önce tek taraflı zorunlu yaptırımların koronavirüse karşı koymak için sağlık olanaklarına yaptığı olumsuz etkilerini hafifletme çabalarını ve karar tasarılarını bozmaya çalıştığını ifade etti.

Caferi, Suriye’nin Güvenlik Konseyi’ne geçen yıllar boyunca 24 milyon Suriye vatandaşı üzerinde zorunlu ekonomik yaptırımların feci etkilerini defalarca gösterdiğini açıkladı.

Kaynak: SANA
 

paylaş