Salgın fırsatçıları her yerde

16 May 2020
salgın fırsatçıları her yerde

Öğrenciye bir darbe de fırsatçıdan
Yaklaşık 7 bin 500 öğrencinin yabancı dil eğitimi ve iş deneyimi için ABD’ye gitme planları salgına takıldı. Ancak asıl darbeyi ödedikleri ücretin büyük bölümünü geri ödemeyen acenteler vurdu. 

BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Work and Travel programı aracılığıyla 2020 yazında ABD’ye gitmek için acentelerle anlaşan 7 bin 500 öğrenci için büyük bir mağduriyete kapı aralandı. Salgın nedeniyle seyahatlerini iptal etmek isteyen öğrenciler, ödedikleri paranın büyük bölümünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Şirketlere binlerce dolar ödendi
Yabancı dilini geliştirmek ve farklı kültürleri tanımak isteyen öğrenciler, 2019 yılının sonunda Work and Travel programına kayıt oldu. ABD’de iş ayarlaması, sponsorlarla aralarında köprü olması için şirketlerle anlaşan öğrenciler, bin 900 ile 2 bin 600 dolara yakın para ödedi.

Koronavirüs salgını nedeniyle dersleri ertelenen, ABD’de anlaştıkları işleri iptal edilen öğrenciler, programı iptal etmek istedi. Şirketler, öğrencilerin programdan çıkmaları durumunda ücret iadesi yapamayacaklarını, ücretin büyük bölümünü keseceklerini bildirdi. Şirketlerin tutumuna tepki gösteren öğrenciler, yetkililerin mağduriyeti gidermesini istedi.

Paramıza el koyuyorlar
Deniz B. adlı öğrenci acentelerin pandemi sürecini fırsata dönüştürmek istediğini söyleyerek şunları kaydetti: “Gidemeyeceğimiz program için paramızın çok büyük bir kısmına el koyuyorlar. Kalan paramızı da ödeme yaptığımız günün dolar kuru üzerinden Türk Lirası olarak ödeyeceklerini söylüyorlar. Bin bir zorlukla bir araya getirdiğimiz paramıza sırf kendileri zarar etmemek için el koyup bizi mağdur ediyorlar. Bu haksızlığa bir çözüm bulunmasını istiyoruz.”

 

paylaş