İngiltere, sağlık malzemelerini geri gönderiyor

07 May 2020
İngiltere sağlık malzemelerini geri gönderiyor

İngiltere, Türkiye’den giden 84 tonluk 400 bin sağlık ekipmanını standartlara uymadığı için iade ediyor…

Türkiye'nin ihracat yasağını kaldırmasına neden olan İngiltere'nin Türkiye'den satın aldığı Covid-19'a karşı koruyucu kıyafetler (PPE) bir kez daha gündeme geldi. Türkiye'den askeri kargo uçağıyla teslim alınan malzemelerin İngiliz hükümetinin standartlarına uymadığı ortaya çıktı. Sağlık malzemeleri Türkiye'den askeri kargo uçağıyla teslim alınmıştı.

Eski bir AKP'li milletvekili aday adayına ait bir firmadan İngiltere tarafından satın alınan koruyucu önlüklerin standartları karşılamadığı bildirildi. Haberi teyit eden İngiliz hükümeti malzemelerin depoda bekletildiğini söyledi.

İngiliz basınında yer alan bilgilere göre, İngiliz Sağlık Bakanlığı Ulusal Sağlık Sistemi’nin ihtiyacı için Türkiye’den getirilen koruyucu kıyafetlerin İngiliz sağlık sistemi standartlarına uymadığını doğruladı.

Başkent Londra’daki Heathrow Havalimanı’na yakın bir bölgede tutulan malzemelerin geri ödeme talebiyle iadesi istenecek.

Türkiye’de üretilen benzer koruyucu kıyafetler Mart ayından beri Türkiye’deki sağlıkçılar tarafından kullanılıyor.

Sağlık çalışanları için 84 tonluk 400 bin adet kişisel koruyucu ekipman Selegna şirketinden satın alınmıştı. Selegna, 2015 seçimlerinde AKP’nin İstanbul Milletvekili aday adayı Mehmet Düzen'e ait.

Süreç nasıl gelişti?
İngiltere’deki koronavirüs salgını sırasında sağlık çalışanları yetersiz koruyucu malzeme nedeniyle isyan etmiş ve koruyu malzemeler olmadan çalışmayacaklarını açıklamıştı.

Ülkede yaşanan çok sayıda ölümün yanında yaşanan malzeme kıtlığı İngiliz hükümetini harekete geçirmiş ve İngilizler Türkiye’den koruyucu malzemelere karşı uygulanan ihracat yasağının gevşetilmesi talebinde bulunmuştu.

İngiliz basını Türkiye’den gelecek malzemeleri günlerce manşetlerine taşımış ve iki ülke arasında kısa süreli bir koruyucu ekipman diplomasisi yaşanmıştı.

Aşılan diplomatik sürecin ardından Türkiye’den yola çıkan 84 tonluk 400 bin ekipman 22 Nisan gecesi İngiltere’deki Brize Norton Havaalanı’na inmişti.

Selegna şirketi hakkında    
Sloganı “beklenenden fazla” olan Selegna, yalnızca dört ay önce Düzen’in kız kardeşi tarafından hazır giyim modası ve elektronik üreticilerle çalışan bir şirket olma amacıyla kuruldu.

Ancak Çin’de başlayan ve küresel bir salgına dönüşen salgını Ocak ayında fark eden şirket, dikkatini tıbbi ekipmanlara çevirmeye başladı. Daha önce gömlek, takım elbise ve eşofman üreten fabrikalara tıbbi önlükler ve koruyucu giysiler üretmesi söylendi. Eski bir şekerleme fabrikası da maske üretmeye başladı.

2000'lerde Londra'da yaşamış olan Düzen, AKP’nin eski bir milletvekili adayı. Düzen, FT’ye yaptığı açıklamada, İngiltere’nin ihtiyaç listesini gördükten sonra İngiltere hükümetine e-posta gönderdiğini söyledi.


 

paylaş