Kabataş - Mahmutbey (M7) metro hattının açılışında gecikme

06 May 2020
ekrem imamoğlu

"İstanbul'da yaşayan vatandaşların en büyük sorunu nedir?" içerikli anketlerde  ulaşım sorunu ilk üçün dışına asla çıkmaz. Zengin fakir her vatandaş ulaşım alanında yapılacak olumlu adımları dört gözle bekler. Bir eve taşınacağı zaman ilk dikkat ettiği kriterlerden biri ana ulaşım, özellikle metro hatlarına yakınlığıdır.
Bir bölgeden metro geçeceğinin söylentisi bile ev kiralarının artışı için yeterli sebeptir.
İstanbul içinde bitmeye en yakın durumda olan metro hattı Kabataş - Mahmutbey (M7) metro hattı.
Bu metronun birinci etabının, yani Mecidiyeköy - Mahmutbey arasının 19 Mayıs tarihinde açılacağı İstanbul Büyükşehir belediyesince açıklanmıştı. [1]
Temel atımı 9 Şubat 2014 tarihinde yapılan bu hattın açılışı ile ilgili olarak AKP'li belediye döneminde bir kaç kez tarih verildi [2]. Seçim öncesinde alışıldık olduğu üzere göstermelik törenler bile yapıldı.


Mevlüt Uysal'ın 31 Aralık 2018'de bitmiş olacak açıklaması


Fakat her seferinde ertelemeler yaşandı.
En son Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan açıklamada 19 Mayıs 2020 tarihinde açılacağı söylenmişti.

Fakat bugünlerde vatandaşlar İBB Beyaz Masa servisine, "Metronunun açılışı 19 Mayıs tarihinde olacak mı?" içerikli sorular sorduklarında aşağıdaki cevabı alıyorlar.

"Başvurunuzda yer alan konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde alınan bilgi aşağıdaki gibidir: “Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı işinin 1.Kısmı olan Mecidiyeköy-Mahmutbey arası hattın açılış tarihi, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Ekrem İmamoğlu tarafından duyurulduğu üzere 19.05.2020 olarak planlamıştı. Söz konusu hattın inşaat çalışmaları bitirilmiş olup elektromekanik ve ince işler çalışmalarına halen devam edilmektedir. Açılış için özellikle yurtdışı bağlantılı sinyalizasyon işlerinde Covid-19 salgını kaynaklı personel ve ekipman tedarikinde uluslararası giriş-çıkış kısıtlaması sebebiyle 3 aydır istenen ilerleme kaydedilememiştir. Küresel çapta yaşanan bu pandemi sürecinin bitmesi ve yurtdışı giriş-çıkış kısıtlamasının kaldırılmasının ardından Mecidiyeköy-Mahmutbey arası hattın açılış süreci ile ilgili takvim belirlenecektir."


Kısacası İstanbul halkının dört gözle beklediği metro hatlarından birinin açılışı belirsiz bir tarihe ertelendi.
 

[1] https://www.metro.istanbul/haber/detay/m7-19-mayis-da-acilacak

[2] Mevlüt Uysal'ın M7 metrosu 31 Aralık 2018'de açılacak açıklaması

paylaş