ABD'de koronavirüs tedavisi gören bir kadına 35 bin dolarlık fatura çıkarıldı

21 Mar 2020
ABD'de koronavirüs tedavisi gören bir kadına 35 bin dolarlık fatura çıkarıldı, danni askini

Amerika'da hastalığa yakalanıp hastanede tedavi olduktan sonra yaklaşık 35 bin dolar tutarında fatura çıkartılan kadın, “Şahsen bunu ödeyebilecek durumda olan kimseyi tanımıyorum” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanan ve sağlık sigortası olmayan Danni Askini’ye hastane tedavi masrafları için 35 bin dolarlık fatura çıkardı.

Göğüs ağrısı, nefes darlığı ve şiddetli baş ağrısı şikayetiyle hastaneye giden Askini, bir süredir lenfoma hastalığından dolayı tedavi gördüğünü ve doktorunun "Yeni ilaçların alerji yapmış olabilir" dediğini aktardı.

Bunun üzerine Askini, Boston acil servisine gönderildi. Acil servis doktorları ise Askini'ye zatürre teşhisi koydu ve ona ilaç yazıp eve gönderdi. Birkaç gün sonra Askini'nin ateşi tehlikeli şekilde yükseldi ve öksürmeye başladı.

Tekrar hastaneye giden Askini’ye hastalığının yedinci gününde s bir test yapıldı ve ardından kendisine zatürre sorunlarını gideren ilaçlar verilip eve yollandı.

Üç gün boyunca test sonuçlarını  bekleyen Askini, evine gelen Kovid-19 pozitif olduğunu gösteren test sonucuyla şok oldu

"Bu parayı ödeyebilecek kimseyi tanımıyorum"
Birkaç gün sonra Askini’ye mektupla 34 bin 927 dolar tutarında bir hastane faturası geldi. Konuyla ilgili Time'a konuşan Askini, "Şahsen bunu ödeyebilecek durumda olan kimseyi tanımıyorum bile" dedi.

27 milyon kişinin sağlık sigortası bulunmuyor
ABD'de yaşayan 27 milyon kişinin hiçbir sağlık sigortası bulunmuyor. Eşiyle yeni bir iş bulmak için Washington'a taşınmayı düşünen Askini'nin tüm planları şimdilik iptal oldu ve Medicaid programına başvurarak faturalarının bir kısmının bu yardım programı ile karşılanmasını umuyor. Askini, "Eğer bu da olmazsa ne yapacağımı bilmiyorum" diyor.

Test ücreti karşılanıyor, tedavi masrafları karşılanmıyor
ABD Kongresi 18 Mart'ta 'Önce Aileler' adlı koronavirüs tasarısını geçirdi. Bu tasarı ilk aşamada test ücretlerini karşılıyor. Ne var ki, henüz tedaviyi karşılayan bir politika oluşturulmadı.

Kaynak: Independent Türkçe


 

paylaş