Emeklilere parasız sağlık hizmeti ve gıda yardımı verilsin

16 Mar 2020

Ülkemizdeki vaka sayısı giderek artan koronavirüs salgınına karşı risk gurubunu oluşturan yaşlı ve emekli yurttaşların korunması amacıyla kısa adı Tüm Emekli-Sen olan Tüm Emekliler Sendikası tarafından basın açıklaması yapıldı.  

Açıklamada, “Yaşlıların, emeklilerin ve kronik rahatsızlığı olanların gerek kendi sağlıkları gerekse de virüsün bulaşıcılığını önleme açısından evden çıkmamaları ve kalabalık ortamlarda bulunmamaları gerektiği” vurgulanarak;  “2000 liranın altında maaş alan 8 milyondan fazla emeklinin bulunduğu ülkemizde emeklilerden kesilen tüm sağlık kesintilerinin kaldırılması” ve “evden çıkmaması önerilen yaşlıların ve emeklilerin sağlıklı beslenebilmeleri için sağlık bakanlığı birimleri ve yerel yönetimler aracılığıyla sağlıklı bir şekilde gıda yardımının yapılması” gerektiği belirtildi.

Tüm Emekliler Sendikası Merkez Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasının tam metni şöyledir:

Basına ve Kamuoyuna

Bütün dünyada büyük bir hızla yayılan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından “geniş alana yayılmış” olarak tanımlanan koronavirüs, Sağlık Bakanının ülkemizde de görüldüğünü açıklamasıyla beraber ülkemiz gündeminin başına oturmuştur. 

Bu açıklamanın hemen arkasından ise vaka sayısı hızla artmaya başlamış, kamu otoritelerinin, sağlık birimlerinin, sağlık işkolunda örgütlü sendikaların ve meslek örgütlerinin konuya ilişkin açıklamaları ve alınması gereken tedbirlere ilişkin açıklamaları ardı ardına yayınlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu açıklamalara göre yaşlılar, emekliler, kronik rahatsızlığı olanlar bu virüs açısından en dezavantajlı ve riskli grubu oluşturmaktadır. Dolayısıyla evden çıkmamaları, kalabalık ortamlarda bulunmamaları gerek kendi sağlıkları gerekse de virüsün bulaşıcılığını önleme açısından iyi olacağı vurgulanmıştır.

Bu çerçevede, üyeleri emeklilerden oluşan sendikamızın görüşleri şöyledir:

- Üyelerimiz başta olmak üzere bütün emekli yurttaşlarımız hijyen koşullarına azami ölçüde uymalıdırlar.

- Mümkün olduğu ölçüde kalabalık ortamlara girilmemeli toplu etkinliklerden kaçınmalıdır.

- Virüsün yaygınlaşması ve öldürücü hale gelmesi, bütünüyle sağlık sisteminin özelleştirilmesi sonucu bozulması ve koruyucu hekimliğin göz ardı edilmesiyle doğru bağlantılıdır. Bir an önce koruyucu hekimlik kurum ve işleyişini sağlık sisteminin temeli haline getirmek gerekmektedir.

- Ülkemizde 8 milyondan fazla emekli 2000 TL den daha düşük maaş almaktadır. Dolayısıyla emeklilerden kesilen teşhis, tedavi ve ilaç katkı payları bir an önce kaldırılmalıdır.

- Yataklı tedavi birimlerinin steril ve hijyeni virüsün bulaşma ihtimalini yok edecek şekilde Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanmalıdır.

- Evden çıkmaması önerilen yaşlı ve emeklilerin sağlıklı beslenebilmelerinin yolları bulunmalı, gerek sağlık bakanlığı birimleri gerekse de yerel yönetimler aracılığıyla sağlıklı bir şekilde gıda yardımı yapılmalıdır. Bu gıda destek ve yardımları emeklilerin ve yaşlıların evlerine teslim şeklinde olmalıdır.

- Toplu taşıma araçlarının salgın için taşıdığı olumsuzluk açıktır. Bu nedenle emekli ve yaşlıların ulaşım ihtiyacı kamu kurumları, ilgili birimler ve yerel yönetimler tarafından steril araçlarla kişiye özel sağlanmalıdır.

- Emekli maaşının yetersizliği nedeniyle ikinci bir işte çalışmakta olan emekliler salgın süresince ücretli izinli sayılmalı ve elde edecekleri gelir devlet tarafından ödenmelidir.

Saygıyla duyurulur. 

TÜM EMEKLİ-SEN 
Merkez Yürütme Kurulu
16 Mart 2020

 

paylaş