Disk 16. Olağan Genel Kurulu 14-15-16 Şubat'ta yapılacak

11 Şub 2020

DİSK 16. Olağan Genel Kurulu, 14-15-16 Şubat 2020 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde toplanıyor. 13 Şubat 2020 Perşembe günü ise Haliç Kongre Merkezinde DİSK’in 53. Kuruluş Yıldönümü etkinliği düzenlenecek.

5 kıtadan 45 sendika İstanbul’da buluşuyor

DİSK 16. Olağan Genel Kurulu ve 13 Şubat Perşembe günü düzenlenecek DİSK Kuruluş Yıldönümü etkinliği uluslararası bir işçi buluşmasına dönüşecek. 5 kıtadan 45 sendikanın temsilcileri Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Uluslararası Sendikal Konferans’ta bir araya gelecek.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC), ve Arap Sendikalar Konfederasyonu (ATUC) genel sekreterleri konferansa katılarak uluslararası sendikal hareketin mesajlarını iletecek. Küresel Sanayi İşçileri Sendikası ve UNI Küresel Sendika temsilcileri de işçilerin küresel mücadele gündemini anlatacak. Arjantin Bağımsız İşçi Sendikaları (CTA-A), Güney Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU), Rusya Sendikalar Konfederasyonu (KTR), Avustralya Sendikalar Konseyi (ACTU), Hindistan Yeni Sendikalar Hareketi (NTUI) gibi örgütler farklı kıtalardaki sendikal mücadeleleri aktaracaklar. Konferansa ayrıca Tunus’un Nobel ödüllü sendikalar birliği UGTT, Lübnan’da toplumsal hareketlerin başını çeken sendika federasyonu FENASOL, Fransa’da emeklilik reformuna karşı grevleriyle dikkat çeken CGT ve FO, Filistin Genel Sendikalar Federasyonu’nun (PGFTU) yanı sıra Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Gürcistan, Hollanda, İspanya, İsviçre, İtalya, İrlanda, İsviçre, Kıbrıs, Norveç, Yunanistan gibi ülkelerden sendika yöneticileri katılacak.

DİSK tarihini yazdı

13 Şubat Perşembe günü, Haliç Kongre Merkezinde saat 14.00’te başlayacak konferansın ardından saat 17.00’de DİSK’in 50 yılı aşkın mücadelesini ve deneyimini birincil kaynaklara dayalı olarak kapsamlı ve nesnel biçimde anlatmayı amaçlayan “DİSK Tarihi” kitabının ilk cildinin tanıtımı gerçekleştirilecek. DİSK Tarihi kitabı DİSK’in mücadele ve deneyim hafızasını bugünlere ve yarınlara taşımayı amaçlıyor. Özgün arşiv kaynaklarından binlerce belge, yayın ve fotoğraftan yararlanarak hazırlanan kitap, DİSK ve Türkiye işçi sınıfı tarihi alanında önemli bir boşluğu doldurmayı amaçlıyor.

 

2020’lerin DİSK’i ve Emeğin Türkiye’si” için omuz omuza

2020’lerin DİSK’ini ve Emeğin Türkiye’sini omuz omuza, birlik içerisinde inşa etme kararlılığının ilan edileceği DİSK 16. Olağan Genel Kurulu, 14 Şubat Cuma günü, saat 10.00’da Haliç Kongre Merkezi Sadabat Blok’ta toplanacak.

Basına açık ilk günkü açılışın ardından 15 Şubat’ta tüzük, kararlar ve genel kurul sonuç bildirgesi üzerine çalışmaların devam edeceği Genel Kurul’da, 16 Şubat’ta yapılacak seçimlerle DİSK’in önümüzdeki dönem yönetim, denetim ve disiplin organları belirlenecek.

 

DİSK Kuruluş Yıldönümü Etkinliği

Tarih: 13 Şubat 2020 Perşembe

Program:

Saat: 14.00 Uluslararası Sendikal Konferans

Saat: 17.00 “DİSK Tarihi” kitap tanıtımı
Saat: 17.30 Sergi ‘DİSK mücadele tarihinden yapraklar’

Yer: Haliç Kongre Merkezi Sadabat Blok / İSTANBUL

DİSK 16. Olağan Genel Kurulu

Tarih: 14-15-16 Şubat 2020

Saat: 10.00

Yer: Haliç Kongre Merkezi Sadabat Blok / İSTANBUL

 

 

 

paylaş