Ocak enflasyonu beklentiyi aştı

05 Şub 2020

Tüketici enflasyonu ocakta yüzde 1.35 artarken yıllık enflasyon yüzde 12.15'e yükseldi. Piyasanın beklentisi aylık enflasyonun yüzde 1.1, yıllık enflasyonun ise yüzde 11.8 olması idi. En fazla fiyat artışı gıda ürünlerinde oldu.

Ocak 2020’de, endekste kapsanan 418 maddeden, 125 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken 25 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı. 268 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti. Ocak ayında fiyatı en çok artan 10 ürünün 8’i gıda ürünü oldu.

TÜİK verilerine göre gıdada en fazla artış yüzde 81.46 ile patlıcanda. Patlıcan fiyatı neredeyse iki katma yaklaşsa da ekmekteki yüzde 4 ve dana başta olmak üzere et fiyatlarındaki yüzde 2 yükseliş patlıcandan daha etkili. Bunun yanı sıra mevsimi olmasına rağmen ıspanak yüzde 15, karnabahar yüzde 14, kabak yüzde 19 kuru soğan yüzde 20 arttı. Gıda ve içecek grubundaki yüzde 4.65’lik aylık yükseliş manşet enflasyonu 1.06 puan arttırdı.

 

TÜİK istatistiklerle oynuyor

Gıda fiyatlarını bir türlü indiremeyen hükümet, enflasyonu düşük çıkarabilmek için, gıda fiyatlarının enflasyon sepeti içerisindeki ağırlığını düşürdü.

TÜİK sepet ağırlığı güncellemesi, en çok tüketilen ve fiyat artışları vatandaşı en çok etkileyen grupların enflasyona etkisinin azaltılması yönünde oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), her yıl olduğu gibi bu yıl da enflasyon sepetini güncelledi. Güncellemede dikkati çeken ise gıda, ulaştırma, konut, ev eşyası, giyim ve ayakkabı gibi hem tüketim çok olduğu hem de fiyat değişimlerinin vatandaşı direkt etkilediği grupların ağırlıklarının düşürülmesi oldu. Gıdanın geçen yıl yüzde 23.29 olan ağırlığı yani enflasyonu etkileme oranı yüzde 22.77'ye çekildi. Bu 0.52 puanlık bir gerilemeye işaret ediyor. Yine otomobil, benzin, motorin, köprü, otoyol ücretleri gibi kalemleri barındıran ulaştırma grubunun da ağırlığı 1,16 puan birden indirildi. Ulaştırmanın yüzde 16,78 olan ağırlığı yüzde 15,62'ye çekildi. Elektrik, su, doğalgaz ve kira gibi en temel barınma ihtiyaçlarının bulunduğu konut grubunun ağırlığı ise 0,82 puan düşürüldü. Böylece konut grubu artık enflasyonu yüzde 15,16 değil yüzde 14,34 etkileyecek. Aspiratör ve fotoğraf makinası sepetten çıktı yerine davlumbaz ve çocuk taytı girdi. Giyim ve ayakkabı grubu 0.28, ev eşyası grubu ise 0,56 puan daha az etkili olacak. Aynı şekilde sağlık, lokanta ve Beklenti oteller, eğitim ve çeşitli mal ve hizmetler de ağrılığı artırılan diğer gruplar oldu.

 

Gıda enflasyon paketinden çıkıyor mu?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK’in enflasyon hesaplama paketinde gıda, konut ve ulaştırma ile giyimin ağırlıklarının düşürüldüğünü belirterek, “TÜİK, ‘eğer enflasyon normal şartlarda düşürülemiyorsa o zaman vatandaşı etkileyen ana grupların dağılımını düşürelim’ demiş. Böyle giderse gıdayı enflasyon paketinden çıkarabilirler” dedi.

Erdoğdu, “Hükümet enflasyonu düşürmekte kararlı. Ama bunu hayatı ucuzlatarak değil, halkın en fazla tükettiği mal ve hizmetlerin ağırlığını azaltarak yapmakta kararlılar. Onlar için halkın yaşadığı pahalılık ve vatandaşın refah seviyesi önemli değil. Rakamlarla oynayarak halka açıkça yalan söylüyorlar. Oysa vatandaş, geçen yıl ocakta 100 TL’ye aldığı ürünü bu yılı ocakta 108 liraya alıyorsa enflasyonun yüzde 8 olacağını, ama aynı ürünü bu yıl 150 liraya alıyorsa yaşadığı enflasyonun yüzde 50 olduğunu yaşayarak biliyor” dedi.

paylaş