Trelleborg işçisi kazanacak, emekçiler hakkını alacak

14 Oca 2020

Petrol-İş Sendikasının örgütlü olduğu, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde iki ayrı fabrikada faaliyet gösteren ve iş makinelerinde kullanılan endüstriyel kauçuk hortumları üreten Trelleborg İstanbul Endüstriyel Hortumlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. isimli İsveç firması ile Petrol-İş Sendikası arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 10 Aralık 2019 Salı günü başlayan grev coşkuyla sürüyor.

yenidünya halk gazetesi olarak Trelleborg işçisi Hüseyin Aylak ile grev süreçleri üzerine konuştuk.

yenidünya: Uzun süredir Gebze’de işçi hareketliliği görüyoruz. Bu hareketliliğin nedeni, işçilerin bu topluma yapılan haksızlıklara karşı baş eğmeyen direncidir. Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Hüseyin Aylak: Ben de teşekkür ederim.

yenidünya: Öncelikle kendinizden bahseder misiniz? Hüseyin Aylak: İsmim Hüseyin Aylak. Hoşgeldiniz diyorum. Grevin 34. günü. 18 yıldır burada çalışıyorum. 23 yıllık evliyim. İki çocuk babasıyım, ikisi de üniversite öğrencisi. Oğlum kimya mühendisliğinde öğrenci, kızım insan kaynakları yöneticiliği okuyor.

yenidünya: Grev sürecine nasıl geldiğinizi anlatır mısınız? Hüseyin Aylak: Bizim sürecimiz 1 Haziran 2019 tarihinde başlıyor. O zaman istediğimiz zam oranı yüzde 50 idi. Enflasyon ise yüzde 17-18 arasındaydı. Şu an enflasyon oranlarını çok komik rakamlara indirdiler. Hem enflasyonun yanlış açıklanması, hem de maaşların erimesi nedeniyle geçinemiyoruz, çok zor şartlar altındayız.

Biz İsveç firmasında çalışıyoruz. Adı çok büyük. Kendim AR-GE laboratuvar şefiyim. Saatlik üretimi söylersem çok komik olur, gülersiniz. Ortalama ücret asgari ücretin biraz üzerinde. İçeride olan her şeyin farkındayız. Bütün satılan mallara yüzde 60-70 zam yapılırken bizi geri saydılar. Alınan, satılan bütün mallar dolar bazında alınıp satılıyor, ama biz liradan çalışıyoruz. Yüzde 95 ihracata çalışıyoruz.

Bizim hakkımızı yiyenlerin hırsızdan farkı yoktur. Biz sadece insanca yaşamak, biraz daha düzenli yaşamak istiyoruz. Benim iki tane üniversite öğrencim var. Geçen, genel müdüre anlattım; “Ben babayım, baba... Beni kendi yerinize koyun, bu maaş ile geçinebiliyorsanız kendiniz geçinin, buyurun” dedim. Cevap bile veremediler.

Bizim burada greve çıkmamızın büyük etkeni devletin yalan yanlış enflasyon açıklaması. Fransa’da, İsveç’de enflasyon açıklanıyor. Yüzde 1-2 ama doğru açıklıyorlar. Devlete soruyorum gerçekten yüzde 8’i bulup yazan buna inanıyor mu? Sokağın enflasyonu çok çok farklı. Ben yüzde 40'ın altına kesinlikle inanmıyorum.

yenidünya: Çevre fabrikalarda işçi arkadaşlar destek oluyorlar mı? Hüseyin Aylak: Destek çok çok fazla, ancak örgütlü yerlerden. Geçen VIP Tekstil’e ziyarete gittik, onlar da 53. gününde eylemlerini sürdürüyorlar. Onlara da başarılar diliyorum.

yenidünya: Bu organize sanayi bölgesinde neler yapılabilir? Hüseyin Aylak: Çok şeyler yapabiliriz. Aslında bütün işçiler birlik beraberlik içinde olsa çok daha farklı olur. Emniyet güçleri bizim burada ateş yakmamıza müsade edemiyorlar, neden edemiyorlar? Burada Pimtaş fabrikası var. Neden rahatsız oluyor? Hepsi asgari ücrete çalıştırıyorlar. 120 kişi Afgan çalıştırdığını duyuyoruz ve hepsi kayıtsız çalışıyor. Bugün sigortasız 50-60 liraya çalıştırırken neden rahatsız olunmasın.

yenidünya: Gebze OSB gibi örgütlü bir yerde kaçak işçi çalıştırılıyor olmasının nedeni nedir? Hüseyin Aylak: Emniyet yetkililerinin, SGK yetkililerinin görevlerini yeteri kadar yapmadıklarını düşünüyorum. Ben 32 yıldır çalışıyorum, her ay maaşımı almadan tıkır tıkır vergimi ödüyorum. Bu insanlar neden vergisiz çalıştırılıyorlar?

Bu gün emniyet güçleri bizi PKK gözü ile görüyorlar, ama bu da o fabrika patronlarının direttiği baskılardan dolayı. Bu gün buradaki memur da, maaşını benim vergilerimle alıyor. Biz ekmeğimizin peşindeyiz, insan gibi yaşamak istiyoruz. Onlar da mutlu değiller. Başlarındaki amirlerinden korktuklarını söylüyorlar. Çevik kuvvete soruyoruz yüzde 6’lık artışla geçinebiliyor musunuz, memnun musunuz? Korku içindeler, ekmek kaybetme korkusu içindeler. Emir kulları. Yeter artık bu sömürüden yorulduk.

yenidünya: Eklemek istediğin bir konu var mı? Hüseyin Aylak: Ben buradan, çalışan tüm emekçi dostlara şöyle seslenmek istiyorum. Hiçbir şeyden korkmasınlar, gelsinler sendikalı olsunlar, fabrikalara sendikaları soksunlar. Güçlü olsunlar. İnanın bunların hepsinin üstesinden geliriz. Çok mutluyuz, çok gururluyuz, yaşasın onurlu mücadelemiz.

yenidünya: Vedalaşırken işçi arkadaşlarımız hep birlikte şu sözlerle bizi uğurladılar: “GÜLE GÜLE DOSTLAR YİNE BEKLERİZ.”

Söyleşi: Muhammed Uysal

paylaş