Metal işçilerinin eli şalterde

12 Oca 2020

Metal işçileri ile MESS arasında sürdürülen TİS görüşmelerinde dün (10.01) yapılan toplantıda yine uzlaşma sağlanamadı. MESSS, “Uzlaşma İçin Adım Atıyoruz” diyerek, daha önce yüzde 6,05 olarak verdiği teklifini yüzde 8’e revize etti.

Birleşik Metal-İş, işçileri yoksulluk ve sefalet içinde yaşamaya mahkum edecek teklifi tartışmayacağını açıkladı.

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu tüm işyerlerinde MESS’in önerisi eylemlerle protesto edildi. Bilecik’te, sendika yöneticileri ve işçilerin katıldığı kitlesel bir basın açıklaması düzenlendi.

 

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklama:

Metal İşçileri, Kardeşler,
MESS’le 7 Ekim günü başlayan toplu sözleşme görüşmelerimiz 4 Aralık günü yapılan toplantı ile sona ermişti. Bunun ardından arabulucuya başvurduk ve arabulucu ile de iki toplantı yapıldı ve bir anlaşma sağlanamadı. Arabulucu raporunu Bakanlığa verdi. Bugün yarın arabulucu raporu Sendikamıza ulaşacaktır. Bunun ardından grev süreci başlayacak.
Bugüne kadar 5 görüşme yapmıştık ve 4 Aralık günü yapılan son toplantıda MESS bizlere yüzde 6 ücret zammı teklif etmişti. Tartışma dahi etmeyeceğimiz bu tekliften sonra bizler de sesimizi yükseltmeye başladık.
Günlerdir çeşitli eylemlerle sesimizi MESS patronlarına duyurmaya çalışıyoruz. Günlerdir, çeşitli yöntemlerle taleplerimizi haykırıyoruz. Bu sesi duyun dedik. Her gün daha da yükselen sesimiz biraz olsun duyulmuş.
MESS’le bugün yeni bir görüşme daha yapıldı. MESS yetkilileri yüzde 6,05 olan ücret zammı tekliflerini bugün yapılan toplantıda ilk 6 ay için yüzde 8’e yükseltti. Diğer 6’şar aylar için enflasyon oranında zam öneriyorlar.
Bugün yapılan toplantıda ücret teklifi dışında başka bir maddeye ilişkin teklif vermediler.

Kardeşler,
MESS’in yeni teklifini kabul etmemiz mümkün değil. Bugün masada kendilerine açıkça belirttik. Bu oranları tartışmayız bile. Birkaç puanlık artışlarla karşımıza gelmeyin. Bize metal işçisinin taleplerini karşılayacak bir teklifle gelin, sizden bunu bekliyoruz.
Sanırız, sesimizi yeterince duyuramadık. Sanırız, kararlılığımızı yeterince anlamadılar. Öyleyse, bize düşen sesimize ses katmak, haklarımız için mücadelede ne kadar kararlı olduğumu göstermek. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğumuzu görecekler.
Her geçen gün greve yaklaşıyoruz. Adım adım greve doğru gidiyoruz. Hazırlıklarımız her bakımdan sürüyor. Dört bir tarafta grev eğitimlerimizi yapıyoruz.

Metal işçisi kardeşlerim,
MESS, bize sefaleti reva görüyor. MESS, bize açlığı ve yoksulluğu dayatıyor. Bu duruma boyun eğeceğimizi sanıyorlarsa yanılırlar.
MESS asgari ücretin 2 katından fazla ücret aldığımızı söylüyor. Diyorlar ki, 10 yıllık işçi brüt 6.500 TL alıyor. Sanki brüt ücret rakamlarının hepsi cebimize giriyormuş gibi brüt rakamları açıklıyorlar. Bu işler algı yaratmakla olmaz. Siz ne derseniz deyin. Biz aldığımızı bilmiyor muyuz.
Böylece kamuoyuna yanıltmaya çalışıyor. Hiç kimse onların açıkladığı rakamlara itibar etmeyecektir.
Son asgari ücret artışı ile, ikramiye dahil aldığımız ücret, asgari ücretin yalnızca yüzde 62 üzerinde. Bundan 9 yıl önce asgari ücretin 2,5 katı ücretimiz vardı. Bu bile, ücretlerimizin nasıl gerilediğini gösteriyor.

Kardeşler,
Bu sözleşmeyi başarıyla sonuçlandıracağız. Buna herkes inanmalıdır. Bunun gereği neyse onu yerine getireceğiz.
MESS’ten taleplerimizi karşılayacak bir teklif gelmezse, mücadeleyi yükseltmekten, geriye greve gitmekten başka çare kalmıyor. O zamana kadar da eylemlerimizi karalılıkla ve arttırarak sürdüreceğiz.
Taleplerimizde kararlıyız. Haklarımız almak için ne gerekiyorsa yapacağız. Kazanan biz olacağız. Bundan hiç kuşkumuz yok.
Kararlılığımızı kimse test etmesin. Dün yaptık, yarın da yapmaktan çekinmeyeceğiz.
Hepimize kolay gelsin.
Yaşasın Onurlu Mücadelemiz!

 

paylaş