Kemal Burkay, Kasım Süleymani ve Trump...

05 Oca 2020

"Emperyalist kapitalist düzen militaristtir. Savaş zihniyetini, ırkçılığı, şovenizmi, gericiliği ve ayrımcılığı körüklemek; savaş, işgal, askeri müdahale, sömürgecilik ve emperyalizm bu düzenin varoluş tarzıdır.

Emperyalist kapitalist düzen, aklın, bilimin, demokrasinin, laikliğin düşmanıdır. Dolar milyarderlerinden oluşan bir avuç azınlığın lüksünü ve egemenliğini sürdürmek için en bağnaz gericilikle işbirliği yapar ve dünyayı karanlığa teslim etmekte hiçbir sakınca görmez." 1

ABD, 3 Ocak 2020 günü, Irak topraklarında, İranlı askeri komutan Kasım Süleymani, Iraklı Haşdi Şabi komutan yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis, Irak'lı Haşdi Şabi halkla ilişkiler sorumlusu Cabiri ve konuklarını suikastle öldürdü.

Bu saldırı, şüphesiz ki egemen devletler olan İran ve Irak'ın kendi ulusal yasaları çerçevesinde görevli askerlerine ve memurlarına karşı işlenmiş cinayetlerdir. ABD uluslarası alanda hiçbir meşruiyet kaygısı duymadan yasaları çiğnemiştir. Emperyalist kodlarının gerektirdiği gibi davranmıştır. ABD'nin davranışına şaşırdık mı? Kendi adıma söyleyeyim şaşırmadım, bu konuda yalnız olduğumu da sanmıyorum.

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş