Metal işçileri MESS dayatmalarına baş eğmiyor

02 Oca 2020

Metal işçileri faturalarla süslediği yılbaşı ağacını MESS’in kapısına bıraktı

Birleşik Metal İşçileri Sendikası 30 Aralık 2019 Pazartesi günü akşamı Şişli’de Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Genel Merkezinin bulunduğu plazanın önünde basın açıklaması yaparak protesto eylemi gerçekleştirdi.

130 bin metal işçisi adına yürütülen ve grev aşamasına gelen grup toplu iş sözleşmesinde sözleşmenin işveren tarafı olan MESS’in metal işçilerini yok sayan tutumunu ve MESS patronlarının dayatmalarını protesto etmek için yapılan eylemde, Birleşik Metal-İş Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı tarafından aşağıdaki basın açıklamasının okunmasından sonra işçilerin faturalarıyla süslenen yılbaşı ağacı MESS’in kapısına bırakıldı.

Basın Açıklaması metni:

Değerli basın mensupları, değerli işçi arkadaşlarım…

MESS’in sözleşmede önerdiği teklifler içinden geçtiğimiz ekonomik koşullarda işçilerle alay etmek demektir.

MESS işçilere, toplu sözleşmenin iki değil üç yıl olmasını dayatıyor.

Esnek çalışma yaygınlaşsın, istediğim gibi işçi alayım, istediğin gibi çıkarayım, istediğim sürelerle çalıştırayım diyor.

İkramiyeden kurtulmak istiyor. Henüz kaldıralım diyemiyor belki ama ikramiyeleri çalışılan güne göre verelim diyor.

Ve MESS bize yüzde 6 zam öneriyor. Evet yanlış duymadınız yüzde 6 zam teklif ediyor!

Kardeşler…

Tekrar altını çizmek istiyoruz. Bu ekonomik ortamda, bu hayat pahalılığında, bu işsizlik ve yoksulluk ortamında metal işçilerine önerilen bu teklifler vicdansızlıktır. Aç gözlülüktür. İşçiyi yok saymaktır. Ne halin varsa gör demektir.

Oysa biz geçinemiyoruz.

Kimimiz döküm fabrikalarında binlerce derece sıcakta, kimimiz otomotiv fabrikalarında, beyaz eşya fabrikalarında önümüzden koşarcasına akan bantlarda çalışıyoruz. Yaptığımız iş zor ve ağır. Bu nedenle, çalışırken bazı arkadaşlarımız yaralanıyor, bazı arkadaşlarımızı iş cinayetlerinde yitiriyoruz. Bazılarımız başta bel fıtığı olmak üzere meslek hastalığı ile boğuşuyor.

Aldığımız çıplak ücretler ise asgari ücretin ancak biraz üzerinde.

Ücretlerimiz giderek eriyor. Paramız pul olmuş durumda. Bir değeri yok. Market market gezip ucuzu aramaktan, semt pazarlarının sonunu beklemekten bıktık.

Her gün daha fazla yoksullaşıyor ve geçinemiyoruz. Temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığımız çocuklarımızın yüzüne bakmakta zorlanıyor, utanıyoruz.

İşte bu hayat pahalılığında MESS bize yüzde 6 zam öneriyor.

Oysa çalıştığımız fabrikalarda patronlar geçtiğimiz iki yıllık sözleşme dönemi boyunca kar etmeye devam etti.

2018 yılında Türkiye’nin en büyük 1000 şirketinin içinde yer alan metal şirketlerinin yüzde 93’ü toplam 26 milyar lira kar elde etti.

Borsada olan şirketlere bakıyoruz. Bu yıl üretim ve satışlarda yaşanan kısmi düşüşe rağmen 2019 yılında neredeyse tüm alt sektörlerde karlılık devam ediyor.

Diyorlar ki, “kârımız azalıyor, siz de düşük ücret zammına razı olun”. Biz de diyoruz ki, karlarınıza kar kattığınızda hanginiz ücretimize ek zam yaptınız?

Kardeşler…

Bir başka noktaya daha burada dikkatinizi çekmek istiyoruz. MESS Genel Sekreteri katıldığı bir televizyon programında grev kararı alınması durumunda Bakanlar Kurulu’nun grevi erteleyeceğini, ardından sözleşmenin Yüksek Hakem Kurulu’na gideceğini, buradan ise en fazla enflasyon oranında zam çıkacağını açıkladı. Bu sözleri büyük bir hayretle izledik.

Buradan sormak istiyoruz:

MESS, olası bir grevin erteleneceğine dair kesin yargısını hangi hükümet kaynaklarından alıyor?

MESS, metal işçileri daha grev kararı almadan grev hakkını engellemeye çalışıyor. Bunun açık bir hukuksuz tutum olduğunun altını çiziyoruz. Anayasa Mahkemesi tarafından daha önce mahkum edilen bu hukuksuzluğa izin vermeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Kardeşler…

Toplu sözleşme sürecinde işveren tarafının bu kabul edilemez tutumunu protesto etmek, işçilerin içinde bulunduğu ekonomik durumu tüm kamuoyu ile bir kez daha paylaşmak bugün burada, MESS’in genel merkezinin bulunduğu bu plazanın önünde toplandık. Basın açıklamamızı bitirirken, metal işçilerinin MESS için faturalarıyla süsleyerek hazırladığı yılbaşı ağacını MESS’in kapısına bırakıyoruz.

Metal işçileri insanca yaşayacak bir ücret, insanca çalışma koşulları ve iyi bir gelecek için mücadele etmeye devam edecek.

 

paylaş