AYM: “Wikipedia’nın kapatılması hak ihlali”

27 Ara 2019

Anayasa Mahkemesi (AYM), Wikipedia internet sitesine erişimin engellenmesini hak ihlali saydı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, internet ansiklopedisi Wikipedia’nın Türkiye’de erişime kapatılması nedeniyle yapılan bireysel başvuruda, oy çokluğuyla ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi.

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, erişim yasağı nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Başvuruda, Wikipedia isimli internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararı verilmesinin ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddia edildi.

Başvuruyu görüşen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, sitenin tamamına erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdi. İhlal kararının 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alıdı.

Bu karar doğrultusunda 29 Nisan 2017'den beri erişime kapalı olan internet ansiklopedisi Wikipedia'nın açılması bekleniyor.

AYM kararının ardından Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, Twitter hesabından İstanbul Boğazı’nda tekne gezintisi sırasında çekilen bir fotoğrafını paylaşarak, “Tekrar hoş geldin, Türkiye” yazdı.

 

Neden kapatıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internetin en büyük ansiklopedisi konumunda olan Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’de erişimin engellenmesine karar verdi. Gerekçe olarak Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması gösterildi.

paylaş