Çin: Hong Kong’da Amerikan müdahalesi kabul edilemez!

08 Ara 2019

Çin’in sert tepki ve uyarılarına karşın ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi, sözde” Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”nı kabul etti. Senato ve Temsilciler Meclisinde kabul edilen bu yasayı ABD Başkanı Donald Trump 27 Kasım onayladı.

Çin Dışişleri sözcüsü konu ile ilgili ABD’yi uyararak, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Bu tutum Amerika’nın, Hong Kong işlerinde açık ve küstahça müdahalesi ve Çin’in iç işlerine doğrudan karışma anlamına geliyor. Aynı zamanda bu davranış uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkileri düzenleyen temel normları ciddi şekilde ihlal etmektedir. ABD Senatosu, Temsilciler Meclisi ve bazı politikacılar, “insan hakları” ve “demokrasi” adı altında, şiddete dayalı vandallık ve kundaklama eylemleri yapan ve polise ve masum insanlara saldıran isyancıların eylemlerini güzelleyerek gerçek olguları göz ardı ediyor ve hakikatleri çarpıtıyorlar. Bu, açıkça bir çifte standarttır ve böylece ABD’nin bilinçli ikiyüzlülüğü ve hegemonyacı niteliği tam olarak açığa çıkmıştır.

Washington’un Hong Kong’a bu açık ve küstahça müdahalesinin ardındaki gizli gündemi, Hong Kong’un istikrarını ve sosyo-ekonomik refahını refahı baltalayarak Çin’in gelişimini engellemektir.

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş