DİSK: “Asgari ücret 3200 TL”

04 Ara 2019

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 2020 yılı asgari ücretinin en az net 3200 TL olması gerektiğini belirtti ve "Asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından daha az olmaması gerektiğini ifade ediyoruz." dedi.

2020 yılı asgari ücretini belirleme toplantıları yapıldığı bugünlerde kitle örgütlerinden asgari ücret öneri gelmeye devam ediyor.

DİSK, bugün (3 Aralık) yaptığı basın açıklamsı ile 2020 yılı asgari ücret önerisini kamuoyu ile paylaştı. DİSk adına açıklamayı Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu yaptı.

Çerkezoğlu, şu konulara vurgu yaptı, “Bir ailede iki kişinin çalıştığı varsayılırsa asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından daha az olmamasını gerektiğini ifade ediyoruz. Asgari ücret talebinde esas aldığımız ikinci esas ise, kişi başına milli gelir artışıdır. Cumhurbaşkanlığının 2020 yıllık programındaki kişi başına milli gelir hesabı dikkate alınmaktadır. Bu iki yöntemin ortalaması, yani hem geçim ücreti olmasını hem de milli gelir artışını dikkate aldığımızda DİSK olarak 2020 yılı asgari ücretinin en az net 3200 TL olması gerektiğini söylüyoruz.”

paylaş