Fransa’da yeni grev dalgası

03 Ara 2019

Fransa’da 5 Aralık’ta postacıdan sağlık personeline, toplu ulaşımdan uçaklara kadar çalışanlar greve gitme kararı aldı.

Fransa Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu, emeklilik reformunu protesto etmek için 5 Aralık'ta grev çağrısı yaptı. Fransa’da emekçiler, bir yılını dolduran sarı yeleklilerin eylemleri sonrası yeni bir grev dalgasına hazırlık yapıyor.

 

Tüm emekçiler grevde Bütün sendikalar, sağlık, postane, itfaiye, elektrik kurumu demiryolu ve toplu taşıma işçileri, havaalanı çalışanları, hükümetin “emekli aylığı reform” planlarını protesto etmek için greve çıkacak.

Öte yandan geçen yıl 17 Kasım’dan beri sokaklara olan Sarı Yelekliler de greve katılacaklarını açıkladı.

Lise ve üniversite öğrencileri sendikaları da grev çağrısına olumlu yanıt verdi. Bunun üzerine ilk, orta ve yüksek öğretimde görevli eğitmenler de grev yapacaklarını duyurdu.

Greve katılımın artmasıyla birlikte Fransa Barolar Birliği, "Ölü Adalet Günü" adı altında bir eylem yapma çağrısında bulundu. Yargıçlar sendikası da destek vereceklerini duyururken, Milli Polis Birliği sembolik olarak bir kısım karakolları kapatacaklarını belirtti.

 

Heryer gösteri alanı Büyük grevin başlayacağı perşembe günü ülke genelinde 150 gösterinin yapılacağı duyuruldu.

4 Aralık gecesi Fransa saati ile 22.00'da başlayacak olan grev 5 Aralık tüm gün sürecek. Sendikalar, taleplerinin karşılanmaması durumunda süresiz olarak grevi devam ettireceklerini belirtiyor.

paylaş