Genel İş üyesi kadınlardan Mor Liste

28 Kas 2019
disk geneliş morliste

DİSK Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şube, yeni yönetimini belirlemek üzere 8 Aralık Pazar günü olağanüstü seçime gidiyor. Yönetime aday olan ekiplerden biri de sadece kadınlardan oluşan Mor Liste.

Amaçlarının sendikanın eşitlik ve çoğulculuk temelinde yönetilmesi olduğunu vurgulayan Mor Liste bir basın açıklaması ile adaylığını duyurdu;

 

Her gün emeğimizle hayata değer katan işçi kadınlarız... Bazen belediye etkinliklerinde, bazen çöp arabasının direksiyonunda, bazen parklarda sokaklarda, bazen masa başında vatandaşlara hizmet ederken görürsünüz bizi. Dünya nüfusunun yarısıyız… Sendikanın yarısıyız... Buna rağmen yok sayılıyoruz. Temsil edilmek hakkımız. Çünkü varız, buradayız, kadınız, LGBTİ+’yiz, işçiyiz, emekçiyiz, sendikalıyız. Emeğimizin karşılığını görmek için eşitlik temelinde birarada mücadele etmek istiyoruz. Eylemlerde de varız, Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde de... Ama sendikanın karar alma süreçlerinde yokuz. Şubenin tüm yöneticileri erkek, Genel Merkezin yöneticileri erkek. Bu suskunluğu devam ettirirsek hiç bir zaman var olamayacağız.

OMUZ OMUZA YÖNETECEĞİZ

Kadın-erkek eşitsizliği, ne yazık ki bugün Türkiye’de sadece siyasetin değil sendikal örgütlenmelerin de bir gerçeği. Artık bu eşitsizliğe son vermek istiyoruz. Bundan böyle kadınların emek mücadelesinde süs gibi görülmesini, sembolik konumlara razı edilmesini kabul etmeyeceğiz. Omuz omuza çalışıyorsak, omuz omuza yöneteceğiz.

 

NE YAPACAĞIZ? Sendikayı eşitlik ve çoğulculuk temelinde yöneteceğiz. Listenin kadınlardan oluşması kadın egemenliği veya üstünlüğü anlamına gelmiyor. Kadınlardan oluşan bu liste, tamamı erkeklerin egemenliğinde olan koca bir sistemdeki eşitsizliğe dikkat çekmeyi ve eşitliğin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu bir başlangıç, sadece başlangıç, küçük bir adım…

paylaş