Patronlar yine esnek çalışma istedi

25 Kas 2019

İTO Başkanı Avdagiç, mevcut İş Kanunu'nun patronları zor durumda bıraktığını ifade ederek “İş dünyası olarak, 'işveren dostu' demiyorum, dikkatinizi çekerim, 'ekonomi dostu' iş kanununa ihtiyaç duyuyoruz. Mevcut kanundan dolayı işveren, yeni istihdam sağlamakta çekingen davranıyor. Çünkü işveren, işçisiyle iş ilişkisinin bitmesinin ardından en az 5 yıl, bazı konularda ise 10 yıl boyunca bazı riskleri taşımaya devam ediyor" dedi. TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, 30 Ekim günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sermaye sınıfının istemlerini dile getirmişti.  

Akkol’un ardından Avdagiç de, "Mevcut kanundan dolayı Türkiye'de işveren, yeni istihdam sağlamakta çekingen davranıyor. Çünkü işveren, işçisiyle iş ilişkisinin bitmesinin ardından en az 5 yıl, bazı konularda ise 10 yıl boyunca bazı riskleri taşımaya devam ediyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir iş kanunu yok, böyle bir borçlar kanunu yok. Türkiye de istihdam ile ilgili süreçlerin yürütülebilir bir noktaya gelmesi gerekiyor. Bizim rakiplerimizden Polonya, Romanya, Bulgaristan ve Çekya'da böyle bir iş kanunu yok. 2020'de bu konuda bir gelişme yaşanacağını ümit ediyoruz. Değişen iş süreçlerine bağlı olarak evden, uzaktan çalışma devreye girdi. Biz bunu kullanamıyoruz. Çünkü İş Kanunu'nda bunlar tam olarak aydınlatılmış değil. İş Kanunu, bu anlamda teknolojik gelişmeleri göz önüne alarak revize edilmeli" dedi.

Avdagiç konuşmasında EYT’lilere de söz etmeden duramadı, "EYT, kazanılmış hak olarak görünüyor ama asla böyle bir şey yok. Erken yaşta emeklilik, Türk sosyal güvenlik sisteminin intiharı olur. Gününü dolduran sanki hemen emekli olması gerekiyor gibi bir algı var. Bunun doğru olmadığı açık. Türkiye'de emekli olmanın şartları var. Bu şartlar da bugün ortaya çıkmadı, 10-15 yıl önce bu düzenlemeler yapıldı. Herkesin de bu düzenlemelere tabi olması gerek. Bugün Türkiye, kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaş ile OECD'de en erken emeklilik yaşının uygulandığı ülke" sözlerini kullandı.

Ekonomik durgunluğu bahane eden sermaye sınıfı, esnek çalışma ve emeklilik haklarına saldırılar ile iş kanununda yer alan emek haklarının tasviyesi için hükümete baskı yapmaya başladı. Ekonomik durgunluğun sürdürülen neoliberal ekonomik politikalar olduğunu unutmuş gözükerek,yasalar da kalan emek yanlısı hakların da ortadan kaldırılarak dikensiz gül bahçesi istemeye devam ediyorlar.

paylaş