İşsizler işsizlik fonundan yararlanamıyor

02 Kas 2019

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, "İşsizlik ödeneğinden İŞKUR'a kayıtlı 4 milyonu aşkın kişiden yalnızca yüzde 15'i, 627 bin işsiz yararlanmıştır. Türkiye'de işsizlerin yüzde 85'i işsizlik ödeneğinden yararlanamamıştır" dedi.

Ağbaba, açıklamasında, 100 günlük eylem planı ve aradan geçen 1 yılı aşkın sürede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın çalışma yaşamı ile ilgili ortaya koyduğu hedeflerin hiçbirinin gerçekleşmediğini ifade etti. Bakanlığın geçen yıl 103 milyar 91 milyon 801 bin lira ile üçüncü, bu yıl öngörülen 125 milyar lira ile ikinci en yüksek ödeneği alan bakanlık olduğunu hatırlatan Ağbaba, devasa bütçelere rağmen çalışma yaşamını ilgilendiren sorunlara yönelik hiçbir çözüm üretilmediğine vurgu yaptı.

İşsizlik fonu patrona yarıyor
İşsizlik Sigorta Fonundan işçilerin dışında tüm patronların yararlandığını öne süren Ağbaba, Eylül ayında patrona verilen destek 1,8 milyar lirayken, işsizlik ödeneği olarak ödenen tutarın 1 milyar lirada kaldığına dikkati çekti.

Ağbaba, eylül ayında patronların işsizlerden 800 milyon lira daha fazla ödenek aldığını belirterek, "Bakanlığın işsizlik ödeneğinden daha fazla kişinin yararlanması hedefi tutmamış aksine mevcut durumda İŞKUR'a kayıtlı 4 milyonu aşkın kişiden yalnızca 627 bin işsiz yararlanmıştır. Türkiye'de işsizlerin yüzde 80'inden fazlası işsizlik ödeneğinden yararlanamamıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de işsizliğin son bir yılda 1 milyon 65 bin kişi artarak 4 milyon 596 bin kişi olduğuna işaret eden Ağbaba, "Bakanlığın 1 milyar 84 milyon ilave ek desteği bir yıllık süreç içerisinde kadın ve genç istihdamına hiçbir katkısı olmadığı gibi Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında son bir yılda genç işsizliğin sürekli arttığı ikinci ülke olmuştur" ifadelerini kullandı.

 

paylaş