Adobe Venezuela hesaplarını devre dışı bırakacak

08 Eki 2019
adobe logolarından oluşan kolaj

Adobe firması ABD Hükümetinin 13884 İcra Emri nedeniyle Venezuela'daki kullanıcıların hesaplarını devre dışı bırakacağını belirtti.

Venezuelalı kullanıcılara attığı e-posta'da 28 Ekim 2019 tarihine kadar Adobe hesaplarında sakladıkları içerikleri indirmeleri gerektiğini belirten Adobe firması, bu tarihten itibaren kullanıcıların artık Adobe hesaplarına, adobe.com platformuna ve Abobe şirketinin yazılımları ve hizmetlerine erişemez olacaklarını belirtti.

Adobe, Venezuelalı müşterilerin aboneliklerini iptal ettikten sonra 13884 İcra emrinin kurallarına dayanarak geri ödeme yapılamayacağını da belirtti.

Bağımsızlıkçı politikalar yürüten Venezüela yönetimi son yıllarda giderek artan ABD ambargoları ile mücadele ediyor. ABD, Türkiye'de 15 Temmuz 2016'da giriştiği darbe planının bir benzerini, bu yıl Venezuela'da da gerçekleştirmeye çalışmıştı.

Yazılım konusunda ABD'li şirketlerin büyük bir tekelleşme sürecinde olduğunu ve Türkiye'de de birçok kamu kurumunun bu yazılımları kullandığını düşünürsek benzer bir gerilimde ABD yaptırımlarının ülkemiz içersinde de büyük sıkıntılara neden olacağını tahmin edebiliriz.

Bu nedenle kullandığımız yazılımlarda ve bulut çözümlerinde hangi servisleri tercih ettiğimiz hem kendi kişisel verilerimizin güvenliği, hem de ülke bağımsızlığımız için büyük önem içeriyor.

Biz yenidünya editörleri olarak kullanıcılarımıza özgür yazılım ürünlerini kullanmayı öneriyoruz.

adobe logoları

Kaynaklar:

paylaş