H&M işçileri haftada iki gün izin hakkını kazandı

21 Eyl 2019

Koop-iş Sendikası, dünya giyim sektörünün önde gelen markalarından H&M mağazalarında ilk defa sendikal örgütlenmeyi başarmıştı. İşçiler, sözleşme görüşmelerinde anlaşma olmayınca 4 Ekim’de greve çıkmaya hazırlanıyordu. Toplu sözleşme dün gece imzalandı.

 

Mağaza işkolunda ilk haklar

İmzalanan toplu sözleşmeyle, tüm çalışanlara haftada iki gün izin, kısmi süreli çalışanların çalışma takviminin en az 1 ay önce ilanı imkanları sağlandı.

İşçilere 2019’da yapılan zamma ilave olarak 1 Haziran’dan geçerli ilave yüzde 3 zam, 1 Ocak 2020 itibariyle asgari ücretin üzerine ilave olarak yüzde 3 artış, asgari ücretten fazla ücret alan işçilere yüzde 8 oranında zam uygulanacak.

Yine 2021 döneminde de asgari ücretlilere ilave yüzde 3 zam ve asgari ücretin üzerinde ücret alanlara yüzde 9 zam uygulanacak.

İşçiler, 2019 için 30, 2020 için 35 ve 2021 için 40 günlük ikramiye alacak.

Uzlaşmayla yemek yardımı, çocuk yardımı ve sosyal yardımlar da artırıldı. Günlük yemek yardımında merkez ve mağaza çalışanları arasındaki fark giderilecek.

İşçilere kıdeme göre prim uygulaması da sürecek. Çalışanlara yabancı dil primi, vasıta yardımı, eğitim yardımı, bayram harçlığı ilave ödemeleri de yapılacak.

Toplu sözleşme ile kıdem tazminatı süresi de 40 gün olarak belirlendi.

 

paylaş