Petrol-İş Sendikası Genel Kurulu yapıldı

05 Eyl 2019

Petrol, kimya, lastik, plastik ve ilaç sektörlerinde örgütlü Petrol-İş Sendikasının 28. Olağan Merkez Genel Kurulu 31 Ağustos 1 Eylül 2019 tarihlerinde sendikanın Üsküdar Altunizade’deki Genel Merkezinde yapıldı. Genel Kurula Petrol-İş merkez yöneticileri, delegeler, Petrol-İş üye ve çalışanları, çeşitli basın yayın temsilcileri, uluslararası sendikal merkezlerden davetliler katıldı.

 

Genel Kurulun ilk gününü, 31 Ağustos 2019, Petrol-İş mevcut yöneticilerinin ve Merkez Yönetimi adaylarının, delegelerin ve konukların konuşmaları ile geçti. İkinci günde, 1 Eylül 2019, ise seçimler yapıldı.

 

Seçimlerde asıl olarak iki liste yarıştı. Mevcut Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar’ın listesi ile rakibi Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz’ün listesi. Birinci listede mevcut Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar yeniden Genel Başkanlığa adaydı. Ali Ufuk Yaşar’ın listesinin Genel Sekreter adayı ise Adana şube başkanı Abdülmecit Dönmez idi. Bu listenin Genel Mali Sekreter adayı Bursa şube başkanı Erhan Yakışan, Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri adayı İstanbul 2. Nolu Şube başkanı Niyazi Recepkethüda idi. Bu listenin Genel Yönetim Sekreterliği için bir adayı yoktu ve mevcut Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar Genel Kurulun 1. günü sonunda yaptığı konuşma ile kendi listesinin de Genel Yönetim Sekreterliği için diğer listenin (Süleyman Akyüz’ün listesi) adayı Ünal Akbulut’u desteklediğini ilan etti.

 

İkinci listenin Genel Başkan adayı ise Gebze şube başkanı Süleyman Akyüz’dü. Bu listenin Genel Sekreter adayı Kocaeli şube başkanı Salih Akduman, Genel Mali Sekreter adayı Trakya eski şube başkanı ve mevcut Genel Mali Sekreter Turgut Düşova, Genel Örgütlenme Sekreteri adayı Batman eski şube başkanı ve mevcut Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, Genel Yönetim Sekreteri adayı ise mevcut Genel Yönetim Sekreteri ve ayını zamanda birinci listenin de destekleyeceğini açıkladığı Düzce eski şube başkanı Ünal Akbulut idi.

 

Genel Kurulun ikinci günü yapılan seçimlerin sonuçları iki listeden adayların da yeni yönetime girmesi ile sonuçlandı. Yani sendikal söylemle listeler delindi. Genel Başkanlık için yarışan ve AKP’ye yakınlığı ile bilinen mevcut Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar 118 delegenin oyunu alırken, Gebze Sendikalar Birliğindeki etkinliği ve Gebze’de 1 Mayısların örgütlenmesi ile öne çıkan Süleyman Akyüz 129 oyla Petrol-İş’in yeni Genel Başkanı oldu. Genel Başkanlık için oy kullanan 3 delegenin oyu geçersizdi.

 

Genel Kurul yaklaşırken son ana kadar Genel Sekreterliğe yeniden aday olduğunu ve seçime bağımsız gireceğini belirten mevcut Genel Sekreter Ahmet Kabaca son gün aday olmayacağını açıkladı. Genel Sekreterlik için Süleyman Akyüz’ün listesinden Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman ile Ali Ufuk Yaşar’ın listesinden Adana Şube Başkanı Abdülmecit yarıştı. Abdülmecit Dönmez 119 oy alırken Salih Akduman 126 oy alarak Petrol-İş Sendikası yeni Genel Sekreteri oldu. Bu oylamada 5 oy ise geçersiz sayıldı.

 

Genel Mali Sekreterlik için Süleyman Akyüz’ün listesinden yarışan eski Trakya şube başkanı Turgut Düşova, Ali Ufuk Yaşar’ın listesindeki rakibi Bursa Şube Başkanı Erhan Yakışan ile aynı oyu aldı. İki aday da 122’şer oy aldı. 6 oy ise geçersiz sayıldı. 2 Eylül 2019 tarihinde Üsküdar İlçe Seçim Başkanlığında yapılan kurayı Bursa Şube Başkanı Erhan Yakışan kazandı ve gelecek dört yıl boyunca Petrol-İş Genel Mali Sekreteri olarak görev yapacak.

 

Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreterliği için Süleyman Akyüz’ün listesinden mevcut Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Batman eski şube başkanı Mustafa Mesut Tekik ile Ali Ufuk Yaşar’ın listesinden İstanbul 2. Nolu (Kartal) şube başkanı Niyazi Recepkethüda yarıştı. Mustafa Mesut Tekik 119 delegenin oyunu aldı. Niyazi Recepkethüda ise 124 oyla rakibi Mustafa Mesut Tekik’i geçti. Toplamda 7 oy ise geçersiz sayıldı.

Kongrede her adayın seçiminde geçersiz oy oranı yüksekti. Geçersiz oyların delegelerin herhangi bir nedenle yanlış oy kullanmalarından değil de, doğrudan iradeleri ile bütün listeleri baştan sona çizmeleri dikkat çekiciydi.

 

Süleyman Akyüz’ün listesinden seçime giren mevcut Genel Yönetim Sekreteri ve Düzce eski şube başkanı Ünal Akbulut’u mevcut Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar da destekleyeceğini ilan etmişti. Genel Yönetim Sekreterliği için yarışan bir diğer aday da seçime bağımsız girdiğini belirten Aliağa şubeden Adalet Kul’du. Adalet Kul yönetime aday olan tek kadındı. Seçim sonucu Ünal Akbulut 155 oyla yeniden Genel Yönetim Sekreteri seçildi. Rakibi Adalet Kul 19 oy alırken, 76 delegenin oyu geçersizdi.

paylaş