S-400'ler ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü

18 Tem 2019

İşbirlikçi AKP

Öncelikle belirtmek gerekir ki, ABD ve AB, 2002 yılında AKP'nin iktidara gelmesi için her türlü kolaylaştırıcı adımı attılar. Uluslararası siyasi ve ekonomik  destekleri  verdiler. AKP'yi demokrasi geliştiricisi, Batı değerlerinin savunucusu ilan ettiler. 

ABD'nin, Irak'ı işgal edebilmek için Türkiye topraklarını kullanabilmesine olanak sağlayacak tezkerenin millet meclisinde reddedilmesiyle uğradıkları yol kazası hariç tutulursa, Ortadoğu bölgesinde uygulamaya koymak istedikleri planlar için uygun bir işbirlikçi oldu, AKP yönetimi.

2011 yılında Libya yönetimi parçalandı. Ardından Suriye devlet aygıtının parçalanması için harekete geçildi. AKP, yeni Osmanlı imparatorluğu kurma hayaliyle hevesli bir ortak oldu bu uğursuz plana; bu kadar kapsamlı bir hedefi gerçekleştirecek kapasiteden yoksun olan iktidar, ABD'yi kendi amaçları doğrultusunda kullanabileceğini sandı. Suriye halkının, ordusunun, müttefikleriyle birlikte direnişi, farklı sonuçlar üretti. Türkiye parçalanma ve istikrarsızlık tehlikesiyle karşılaştı; Suriye'de mücadele hâlâ devam ediyor.

Yazının devamı için tıklayınız

paylaş