SİBAŞ işçileri kazandı

07 Tem 2019

Tek Gıda-İş Sendikası'na üye oldukları için 2018 yılının başından itibaren gruplar halinde işten atılan Sibaş işçileri adına açılan işe iade davaları zaferle sonuçlanmaya başladı.

İşten atılan 73 işçiden 51’inin davası 5 Temmuz 2019 Cuma günü sonuçlandı. Mahkeme işe iade ve 5 yıl kıdeme kadar olan işçilere 12 artı 4,5 yıl ve üstü kıdemde olanlara 13 artı 4 tazminata hükmetti.

Mücadele sürüyor

Tek Gıda-İş 7’nolu Şube Başkanı Ömer Atabey, mücadeleye devam ettiklerini ifade ederek, “Sevindirici bir olay. 2018 Şubat ayı itibariyle örgütlenme yaptığımız SİBAŞ’ta, örgütlenmeler yüzünden işçi çıkışları yaşandı. Bizde bundan sonra mücadeleye başladık. Sendika olarak tüm sorumluklarımızı yerine getirmek için elimizden geleni yaptık. Eylemlerimiz tüm Türkiye’de ses getirdi. Sonuna kadar kovaladık. Davamız devam ediyor. Diğer işçi arkadaşlarımızın davası 20 Eylül tarihinde. Burada en önemli olan işçiler. İşçi kardeşlerimiz dik duruşu sayesinde bu davayı kazandık. Biz bu davalardan maddi beklentilerimiz yok. Bizim burada amacımız; hakkımızı kazanmak. Bugünde böyle oldu. Daha mücadelemiz sürüyor” diye konuştu.

Aydın Söke'de turşu üretimi yapan SİBAŞ Sanayi A.Ş'de işçiler yüzde 80'ini kadınların oluşturuyor.

 

233 kişinin istihdam edildiği fabrikada işçiler Tekgıda-İş'te örgütlendikten sonra işten atmalar başladı. 22 işçinin davaları da 20 Eylül 2019 tarihinde görülecek.

 

paylaş